XIV Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki: prawie tysiąc zawodników na starcie!

19.05.2023 Aktualności

Rywalizacja, emocje i wspaniała energia – Katowicki Park Leśny wypełnili w ubiegłą sobotę miłośnicy aktywności fizycznej i dobrej zabawy! Prawie tysiąc osób rywalizowało w XIV Katowickim Festiwalu Biegowym im. Jerzego Kukuczki – cyklicznej imprezie organizowanej rokrocznie przez AWF Katowice. Rozegrano Półmaraton PKO, biegi na 5 i 10 km, rajd Nordic walking, sztafetę pokoleń oraz konkurencje dla najmłodszych, a wszystko to we wspaniałej atmosferze wspólnoty i sportowego święta!

Katowicki Festiwal Biegowy imienia Jerzego Kukuczki to jedna z największych imprez biegowych na Śląsku, która na stałe wpisała się w sportowy krajobraz regionu. W tym roku Akademia Wychowania Fizycznego imienia Jerzego Kukuczki w Katowicach już po raz czternasty organizowała to wydarzenie. W sobotę 13 maja do rywalizacji w Katowicach-Muchowcu przystąpiło około tysiąc zawodniczek i zawodników. Festiwal przyciągnął zarówno doświadczonych biegaczy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem czy nordic walking. Ich determinacja, wytrwałość i entuzjazm zachwyciły wszystkich.

- Katowicki festiwal biegowy to doskonała okazja na świetną zabawę i piękną rywalizację. To szansa na sprawdzenie się na różnych dystansach i dla wielu być może motywacja do rozpoczęcia przygody z bieganiem. Cieszymy się, że z roku na rok Bieg Kukuczki zyskuje nowych sympatyków i przyczynia się do krzewienia aktywności sportowej w życiu wielu ludzi – mówi dr hab. Arkadiusz Stanula

Dyrektor Festiwalu.

Konkurencje

Pierwsi na trasę wyruszyli o godz. 9 uczestnicy PKO Półmaratonu Katowickiego – jednego z serii biegów wchodzących w PKO Śląską Koronę Półmaratonów (ukończenie 4 z 6 półmaratonów daje szansę na zdobycie prestiżowego tytułu zdobywcy śląskiej Korony). Później odbył się marsz Nordic walking, podczas którego miłośnicy tej formy aktywności sportowej mieli do pokonania 8 km dystans. Następnie około godziny 11 przyszła pora na biegi na dystansie 10 i 5 km. Do krótszego z nich przystąpiło blisko 350 biegaczy. Uczestnicy obu biegów mieli do pokonania tę samą 5-km pętlę, przy czym osoby startujące na 10 km przebiegały ją dwukrotnie.

Zmagania najmłodszych

Katowicki Festiwal Biegowy to wspaniała okazja do promowania aktywnego trybu życia wśród najmłodszych, którzy w tym roku mogli wystartować w biegach pod hasłem „W poszukiwaniu przyszłych Olimpijczyków” na dystansach 200, 300, 600, 900 i 1200 m. W trakcie imprezy rozegrano również Sztafetę Pokoleń, w której rywalizowały dziesięcioosobowe drużyny ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych składające się z sześciu uczniów, dwóch nauczycieli i dwóch rodziców. Każdy zawodnik miał do pokonania jedno okrążenie 300 m trasy. W specjalnie przygotowanym na tę okazję Miasteczku Lekkoatletycznym dzieci mogły zasmakować także innych konkurencji. Nad wszystkim czuwali niezawodni wolontariusze – studenci AWF Katowice, którzy dbali o uśmiechy najmłodszych i zagrzewali ich do walki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy na podium obdarowani zostali gadżetami od sponsorów.

Medale dla wszystkich

Po troje najlepszych zawodników i zawodniczek PKO Półmaratonu Katowickiego oraz biegów na 10 i 5 km Katowickiego Festiwalu Biegowego dostało odpowiednio 500, 400 i 300 zł oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy imprezy brali udział w losowaniu nagród specjalnych. Organizatorzy przygotowali dla każdego z uczestników XIV Katowickiego Festiwalu Biegowego im. Jerzego Kukuczki unikalny medal tej edycji, upominek festiwalowy w postaci koszulki, posiłek regeneracyjny i napój izotoniczny. Ze strony internetowej biegu można pobrać pamiątkowy dyplom.

Sportowe święto

W sobotni poranek Katowicki Festiwal Biegowy zgromadził nie tylko żądnych rywalizacji amatorów aktywności fizycznej, ale również wiele osób odpowiedzialnych za logistyczny sukces imprezy, które czuwały nad prawidłowym jej przebiegiem od początku do końca!

- Organizacja tak dużego przedsięwzięcia sportowego to duże wyzwanie. Mamy szczęście, że co roku przyłączają się do nas ludzie, którzy rozumieją, jak ważne jest wspólne działanie i pomagają w sprawnym przebiegu imprezy. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom oraz instytucjom, które wsparły nas wcześniej w całym procesie przygotowawczym i w sobotę podczas zmagań. Szczególne podziękowania dla Państwowej Straży Pożarnej i Safety Service, za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem - mówi dr Ryszard Grzywocz, dyrektor organizacyjny KFB.

Festiwal zakończył się około 13.30. Gratulujemy wszystkim biegaczom, bo zwyciężyli bez względu na pozycję w klasyfikacji. Wszystkie wyniki indywidualne na stronie https://time-sport.pl/results/wyniki-13-05-2023-xiv-katowicki-festiwal-biegowy-im-jerzego-kukuczki/.