Aktualności
Zaczynamy 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
Już dziś zaczynamy 6. Śląski Festiwal Nauki Katowice. Co roku na program festiwalu składają się setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Przestrzeń festiwalowa podzielona jest na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także strefy specjalne.
Zapraszamy do udziału w aktywnościach przygotowanych przez AWF Katowice:
- Ninanki - 7 wzorców ruchowych - stanowisko pokazowe - Sala wielofunkcyjna - strefa medycyna i zdrowie
Wykład: poniedziałek 5 grudnia, godz. 14:15-14:55, sala wielofunkcyjna
W myśl odwiecznej zasady „Ruch to zdrowie” pragniemy przybliżyć siedem podstawowych wzorców fenomenu ruchu. Brzmi banalnie?W takim razie sprawdź, proszę, czym zaskoczą Cię Ninanki i rozszyfruj z nimi abecadło ruchowe – abecadło, którym piszemy naszą opowieść poruszania się. Siedem dni, jeden poprawny nawyk na jeden dzień tygodnia, a potem ich łączenie tak, jak tygodnie połączą się w cały rok – rok wzorców ruchowych. Przewodnikami będzie grupa przyjaciół Ninanki – siedem zwierzątek, przypisanych do poszczególnych sekwencji ruchowych. Nasi Pomocnicy odczarują czynności, które wykonujemy codziennie, a których znaczenia nie doceniamy. Ninanki kierują swoją edukację ruchową głównie do dzieci, za pośrednictwem których zdrowe nawyki będzie mogła wprowadzać cała rodzina.
- Ciało - plac niekończącej się budowy - diagnostyka składu i postawy ciała - stanowisko pokazowe - dr Diana Celebańska
Sala wielofunkcyjna - strefa medycyna i zdrowie
Postawa i skład ciała to elementy zdrowia, które zależą przede wszystkim od stylu życia człowieka już od najmłodszych lat. Regularna aktywność fizyczna, racjonalne odżywianie czy radzenie sobie ze stresem to prozdrowotne czynniki mające bezpośredni wpływ na skład i postawę ciała. Zależne są one również od płci oraz okresu ontogenetycznego człowieka i możliwe do przebudowania w każdym wieku.
Celem naszych działań będzie wskazanie na istotność diagnostyki składu i postawy ciała zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych czy starszych. Podejmowane działania podczas Festiwalu dotyczyć będą analizy składu ciała przy pomocy wagi Tanita MC 780-MAS oraz oceny postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej (za pomocą plurimetru Rippsteina oraz bezinwazyjnego urządzenia Medi Mouse) i czołowej (za pomocą skoliometru Bunella). Każdy zainteresowany (po wyrażeniu zgody i braku przeciwwskazań) będzie mógł poddać się badaniom. Otrzyma wydruk z badania oraz krótką interpretację wyniku.
- Sport kluczem do zdrowia - stanowisko pokazowe - mgr Jakub Baron,
Sala wielofunkcyjna - strefa medycyna i zdrowie.
Stanowisko interaktywne, na którym będziemy starać się uświadamiać uczestników festiwalu o znaczeniu kultury fizycznej w aktywności dnia codziennego.
Wydaje się, że postępująca technologia pozwoliła światu na rozwój sportu zawodowego do granic ludzkich możliwości, ale także "zamurowała" część społeczeństwa przy biurku.
Chcemy zachęcić uczestników do aktywności fizycznej i zwrócić uwagę, jak bardzo kultura fizyczna i sprawność fizyczna łączy się z pracą intelektualną i jak ważna jest jej rola w dzisiejszym świecie. A szczególnie w świecie, w którym borykamy się ze skutkami pandemii.
- Security - bronić i służyć- stanowisko pokazowe - mgr Aleksandra Dulko- Marczak, dr Bartosz Głowacki Security
Podczas pokazu odwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z tematyką samoobrony i sztuki walki pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Poznają także tajniki strzelectwa sportowego z karabinków pneumatycznych
- Stań się niewidomym i zagraj z nami - warsztat - dr Barbara Rosołek
Poniedziałek, 5 grudnia, 12:30 - 13:20, Sale konferencyjne - strefa warsztatów: sala konferencyjna nr 20 WYMAGANA REJESTRACJA (https://www.slaskifestiwalnauki.pl/stan-sie-niewidomym-i-zagraj-z-nami)
Goalball to drużynowy sport paraolimpijski dla osób niewidomych i słabowidzących. Zawodnicy rywalizują w trzyosobowych zespołach, a ich celem jest trafienie gumową piłką z metalowymi blaszkami w środku do bramki przeciwnika.
Podczas warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani ze specyfiką niepełnosprawności wzrokowej, poznają przepisy goalballa, zobaczą fragment profesjonalnego treningu, a także wezmą udział w ćwiczeniach fizycznych w warunkach, w jakich grają zawodnicy tj. z zasłoniętymi oczami. W warsztatach zostaną wykorzystane profesjonalne przybory (piłka dźwiękowa, gogle).
Warsztaty będą przygotowane we współpracy z Wojewódzkim Stowarzyszeniem Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych START KATOWICE.
- Tutoring - jako innowacyjna metoda wsparcia rozwoju w XXI wieku
Niedziela, 4 grudnia, 10:30 - 11:50, Sale konferencyjne - strefa warsztatów: sala konferencyjna nr 20 WYMAGANA REJESTRACJA https://www.slaskifestiwalnauki.pl/tutoring-jako-innowacyjna-metoda-wsparcia-rozwoju-w-xxi-wieku
Czy budowanie relacji opartych na empatii, zrozumieniu i dialogu z drugą osobą jest jedyną trwałą formą tworzenia naszej rzeczywistości od relacji partnerskich, rodzinnych, wychowawczych poprzez edukację oraz tworzenie nowych miejsc pracy? - warsztat - dr Agnieszka Chęcińska Kopiec
Idea tutoringu opiera się na relacji człowieka z człowiekiem, jest to podejście spersonalizowane i całościowe. Podczas pracy na zasadach tutoringu należy otworzyć się na drugą osobę i uwzględniać fakt, że każdy z nas ma inne geny, predyspozycje, inną przeszłość, inne warunki wpływały na nasz rozwój i kształtowanie naszych postaw. Tutoring nie zakłada masowej edukacji, kontroli czy monitorowania; nie sprowadza się również do oceniania, porównywania czy "szufladkowania". Tutoring skupia się na procesie indywidualnego rozwoju, na towarzyszeniu podopiecznemu podczas odkrywania jego talentów oraz rozwoju umiejętności samodzielnego myślenia i tworzenia. Podczas warsztatów zapraszam na Tutoring w pigułce, który jest sztuką uważności na drugiego człowieka.
Szczegółowy progarm wydarzenia dostępny na stronie https://www.slaskifestiwalnauki.pl/program