Zawarcie współpracy pomiędzy AWF Katowice, a Państwowym Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku

06.09.2022 Aktualności

31 sierpnia 2022 roku na mocy umowy zawartej przez Jego Magnificencję Rektora Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki prof. dr hab. Grzegorza Jurasa oraz Dyrektora Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku prof. nadz. dr hab. inż. Joachima Foltysa powołany został Oddział Kliniczny Fizjoterapii dla osób nerwowo i psychicznie chorych.

Głównym założeniem powstającego projektu jest umożliwienie studentom praktycznej nauki zawodu, kontaktu z pacjentem i jego otoczeniem. Podczas zajęć teoretycznych studenci poznają bliżej nauki z zakresu psychiatrii i geriatrii, a w części praktycznej będą mieć możliwość pracy indywidualnej z pacjentami przebywającymi w oddziałach oraz nauczą się pracy grupowej, dzięki m.in. prowadzeniu zajęć fizjoterapeutycznych z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości i wykorzystaniem szpitalnej sali treningowej. Na mocy współpracy powstanie Oddziału Klinicznego Fizjoterapii dla osób nerwowo i psychicznie chorych.

Pierwszym projektem naukowo-badawczym, który zostanie wspólnie zrealizowany przez szpital psychiatryczny w Rybniku oraz katowicki AWF będzie dotyczył zastosowania w leczeniu i w fizjoterapii rzeczywistości wirtualnej wykorzystującej najnowsze technologie cyfrowe, które pozwalają badanym osobom na poruszanie się w wykreowanej rzeczywistości.

- "Każde postępowanie lecznicze - jeśli będzie wspomagane rehabilitacją, fizjoterapią, odpowiednią dawką mądrze dobranego ruchu - przyniesie korzyści. Włączając do tego odpowiednią dietę, otrzymujemy holistyczne podejście do całego procesu leczenia. To jest coś, co chcemy razem z dyrekcją szpitala wprowadzać, mając na uwadze dobro pacjentów" - opisuje projekt rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach prof. dr hab. Grzegorz Juras.

zrzut_ekranu_2022-09-06_104246.png

fot: nowiny.pl