„Złota Dekada Himalaizmu Polskiego” – spotkania z himalaistami, dyskusje, wykłady

13.05.2024 Aktualności EMNK2024

postkwadrat.png

Termin: 25-26.05.2024

Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów, plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice

Program:

Spotkania poprowadzi: Beata Tomanek (Radio Katowice)

Wstęp wolny.

Zapraszamy na dwa pełne wrażeń dni z historią polskiego himalaizmu! Okres zwany „Złotą Dekadą Himalaizmu Polskiego” to czas, w którym Polacy definiowali światowe standardy w himalaizmie, wyznaczali nowe, najtrudniejsze drogi na ośmiotysięczniki i stali się prekursorami himalaizmu zimowego. Ta niezwykła historia zainspirowała nas do przedstawienia tego fenomenu z różnych perspektyw – świadka historii, badacza wytrzymałości ludzkiego organizmu, kulturoznawcy, literaturoznawcy, filmowca czy archiwisty. Dzięki temu chcemy dowiedzieć się więcej na temat himalaizmu i odkryć go na nowo. Nie może zabraknąć aktywności fizycznej, więc całość zwieńczona zostanie Rajdem Górskim w Istebnej, czyli w miejscu w którym znajduje się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki.

Na wydarzenie zaprosiliśmy wielu znamienitych gości:

Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Ryszard Warecki i Cecylia Kukuczka, dr hab. Jakub Chycki, prof. AWF (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach), dr hab. Marek Pacukiewicz (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Ilona Chylińska (Uniwersytet Śląski w Katowicach) i Wojciech Lemański (archiwista w Fundacji Wielki Człowiek). Spotkania z gośćmi poprowadzi Beata Tomanek z Radia Katowice.

W czasie wydarzenia będzie można zakupić książki i inne produkty Fundacji Wielki Człowiek w promocyjnej cenie, a także będzie możliwość uzyskania autografów od zaproszonych gości.

Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.

Więcej informacji i przydatne linki:

Wydarzenie fb: https://fb.me/e/57eov3pog

Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki: https://jerzykukuczka.com/pl/strona-glowna/