Złota Dekada Himalaizmu Polskiego – wydarzenie pełne spotkań, wykładów i dyskusji w Katowicach!

28.05.2024 Aktualności

W dniach 25-26 maja 2024 roku odbyło się wydarzenie realizowane  w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 pt. - "Złota Dekada Himalaizmu Polskiego" organizowane przez Fundację Wielki Człowiek, we współpracy z AWF Katowice.

Okres zwany „Złotą Dekadą Himalaizmu Polskiego” to czas, w którym Polacy definiowali światowe standardy w himalaizmie, wyznaczali nowe, najtrudniejsze drogi na ośmiotysięczniki i stali się prekursorami himalaizmu zimowego.

W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty sportowe skierowane do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych - Ninanki - którego autorem jest prof. dr hab n. med. Krzysztof Ficek.

Kolejnym punktem realizowanym przez AWF Katowice był wykład dr. hab. Jakuba Chyckiego prof. AWF Katowice, który opowiedział "O wyzwaniach wysiłkowych i wysokogórskich. Czyli jak wznieść się na swój Mount Everest wydolności?".

W drugim dniu wydarzenia obył się Rajd Górski do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki - patrona naszej Uczelni, zorganizowany przez dr Katarzynę Jakubik-Bińczak oraz mgr. Oskara Placka, którzy przygotowali dwie trasy - łatwą i średniozaawansowaną. Obie prowadziły do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej.  Celina Kukuczka, wspominała dokonania jej męża i oprowadziła po Izbie, gdzie Jerzy spędzał czas ze swoją rodziną, synami, przyjaciółmi, odpoczywał pomiędzy wyprawami i w ciszy i spokoju pracował nad swoimi książkami.