Znamy laureatów Śląskiej Nagrody Naukowej 2023

11.12.2023 Nauka

W sobotni wieczór 10.12 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, na zakończenie drugiego dnia Śląskiego Festiwalu Nauki wręczono tegoroczne Śląskie Nagrody Naukowe. Akademia Wychowania Fizycznego może poszczycić się laureatami w dwu kategoriach

Nagrodę otrzymują osoby, które w znaczącym stopniu przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej. To prestiżowe wyróżnienie przyznaje się w trzech kategoriach: pracownik, doktorant oraz nagroda specjalna prezydenta Katowic.

W tym roku wręczono dwie dodatkowe nagrody. Nagrodę Zasłużony dla Nauki Śląskiej otrzymał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, a nagroda specjalna za działalność na rzecz rozwoju śląskiej nauki trafiła do rąk dyrektora Planetarium Śląskiego, Stefana Janty.

Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Katowice otrzymały: mgr Anna Kopaczewska z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz dr hab. Anna Brzęk, prof. SUM ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W kategorii Pracownicy nominowanych było 24 osoby.

Laureatem AWF Katowice został dr hab. Bogdan Bacik, prof. AWF.

Pan Profesor od wielu lat zajmuje się rejestracją i analizą zmiennych kinematycznych i kinetycznych w różnych przejawach motoryczności ludzkiej. Od najbardziej podstawowych tzn. utrzymania postawy stojącej, poprzez lokomocję aż po czynności sportowe. Badania koncentruje na mierzalnych efektach różnych rodzajów terapii i treningu. Ostatnie, bardzo owocne zainteresowania dotyczą analizy zachowań lokomocyjnych podczas poruszania się w tłumie.

Z pozostałych uczelni nagrody otrzymali:

- dr Agnieszka Trzos z ASP w Katowicach,

- prof. dr hab. inż. Wojciech Simka z Politechnika Śląska,

- prof. dr hab. Katarzyna Komosińska-Vassev ze Śląski Uniwersytet Medyczny,

- prof. dr hab. Ewa Ziemba z Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,

- prof. dr hab. Tadeusz Sławek z Uniwersytet Śląski w Katowicach,

- prof. dr hab. Jacek Wąsik z Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.

W kategorii Doktoranci ufundowanej przez Metropolię GZM nagrodzono mgr Magdalenę Kaszubę, doktorantkę naszej uczelni, wyróżnioną spośród sześciu innych nominowanych.

Tematyka badawcza mgr Magdaleny Kaszuby obejmuje nowatorskie aspekty dotyczące efektywności celowego łączenia spożycia kilku substancji ergogenicznych jednocześnie. Mowa tu o takich suplementach jak kofeina, beta-alanina, czy azotany znajdujące się w soku z buraka. Pomimo tego, że korzyści w zakresie poprawy sprawności fizycznej są widoczne w przypadku każdej tej substancji stosowanej oddzielnie, to do tej pory nie wiadomo czy istnieje addytywny efekt ich połączonego stosowania. Jej praca naukowa obejmuje połączone protokoły suplementacyjne, które wedle wiedzy autorki są pierwszymi tego typu na świecie. A jak powszechnie wiadomo, kombinacje właśnie tych suplementów są jednymi z najczęściej wybieranych przez sportowców. Ponadto wnioskodawczyni w swoich pracach badawczych ocenia wpływ substancji ergogenicznych w różnego rodzaju wysiłkach i dyscyplinach sportowych, takich jak sporty walki, siatkówka, czy trening siłowy. A także uwzględnia grupy o różnych stopniach wytrenowania (od poziomu rekreacyjnego do wyczynowych sportowców). Wszystkie te aspekty sprawiają, że wyniki jej prac mają wysokie wartości aplikacyjne dla wielu grup społecznych.

Śląska Nagroda Naukowa przyznawana jest przez uczelnie współorganizujące Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Osoby nominowane do Nagrody wyłaniane są spośród osób pracujących w uczelniach lub kształcących się w szkołach doktorskich zgodnie z własnym harmonogramem i wewnętrzną procedurą każdej Uczelni.

Zwycięzców wybiera Kapituła Nagrody, w której skład wchodzą przedstawiciele każdej z Uczelni. Jej pracami kieruje prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Więcej zdjęć: https://www.wkatowicach.eu/informacje/w-katowicach/Slaska-Nagroda-Naukowa-2023-wreczona.-Poznajcie-laureatow-Zdjecia/idn:5288