Projekt pt.: „Wpływ połączonej suplementacji kofeiną i azotanami na możliwości wysiłkowe o charakterze anaerobowym w dyscyplinach indywidualnych”
I. Projekt w ramach programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje"
Tytuł: „Wpływ połączonej suplementacji kofeiną i azotanami na możliwości wysiłkowe o charakterze anaerobowym w dyscyplinach indywidualnych”
Dofinansowanie: 53 700,00 zł
Całkowita wartość: 55 700,00 zł
Data podpisania umowy: MAJ 2023
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje"
Opis projektu:
Indywidualne korzystne działanie środków ergogenicznych, takich jak kofeina czy azotany (znajdujące się w soku z buraka) jest już dobrze znane. Mimo faktu, iż za skutecznością wymienionych wyżej suplementów stoi silna baza dowodowa, to jednak aktualna literatura nie dostarcza wystarczającej ilości informacji na temat efektywności celowego łączenia spożycia kilku suplementów jednocześnie. Mimo, że korzyści w zakresie poprawy sprawności fizycznej są widoczne w przypadku każdej substancji oddzielnie, to do tej pory nie wiadomo, czy istnieje addytywny efekt ich połączonego stosowania.
Dlatego celem projektu będzie próba oceny wpływu suplementacji środkami ergogenicznymi uznanymi przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (kofeina i azotany) na poziom możliwości wysiłkowych w dyscyplinach indywidualnych.
W projekcie wezmą udział zawodnicy sportów walki, uczestniczący w zawodach rangi krajowej i/lub międzynarodowej, którzy będą suplementowali kofeinę w dawce 6 mg/kg masy ciała oraz koncentrat soku z buraka zawierający 400 mg azotanów. Do oceny potencjału anaerobowego wykorzystany zostanie 30-s test Wingate dla kończyn górnych oraz dolnych na ergometrze ręcznym i rowerowym.
Realizacja tego projektu umożliwi opracowanie odpowiednich schematów suplementacyjnych dostosowanych do specyfiki konkretnego rodzaju wysiłku.
Koło naukowe realizujące projekt: Nutrition and Sports Performance Research Group