Projekty współfinansowane przez PFRON
Stymulacja ukierunkowana w formie nordic walking a parametry morfofunkcjonalne i poziom aktywności fizycznej (AF) oraz jakość życia osób chorych na schizofrenię - autorski program aktywizacji ruchowej
Schizofrenia to chorobą psychiczna, coraz częściej wskazywana jako choroba cywilizacyjna, a jej częstość występowania ma świecie szacuje się na poziomie 0,4%. Wiodącą metodą leczenia chorych na schizofrenię jest farmakoterapia z wykorzystaniem leków przeciwpsychotycznych,które niosą za sobą ryzyko otyłości i nadciśnienia. Jak wskazują najnowsze doniesienia naukowe istotnym środkiem wspierającym terapię w schizofrenii jest aktywność fizyczna (AF).
Celem projektu jest weryfikacja wpływu stymulacji ukierunkowanej z wykorzystaniem AF w formie nordic walking (8-tygodniowa interwencja) na jakość życia dorosłych osób chorych na schizofrenię.
Celem operacyjnym projektu jest stworzenie autorskiego programu stymulacji ukierunkowanej nordic walking (adaptacja ze względu na formę zadań ruchowych, metody aktywizacji, intensywność i dobór ćwiczeń zgodnie z potencjałem morfofunkcjonalnym beneficjentów projektu) i zweryfikowanie jego skuteczności. Zaplanowano włączenie do projektu 30 dorosłych osób chorych na schizofrenię, będących w procesie leczenia. Ocenione zostaną parametry morfofunkcjonalne, poziom aktywności fizycznej i jakość życia przed i po zastosowanej interwencji.Efektem aplikacyjnym realizacji projektu będzie przygotowanie ebooka z programem dostosowanej AF w formie nordic walking opartej na dowodach naukowych (evidence-based practice), do implementacji w praktyce terapeutycznej z osobami chorymi na schizofrenię.
Projekt finansowany jest przez PFRON zgodnie z umową zwarta w dniu 21 .12.2023r. z PAŃSTWOWYM FUNDUSZEM REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH A AWF KATOWICE nrDEA/0000070/BF/D.
Projekt realizowany jest przez członków zespołu ZB2 INoS w ramach strategii programowej Centrum Zdrowego Życia we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking i Klinicznym Szpitalem Psychiatrycznym SPZOZ w Rybniku.
Kierownik projektu dr hab. Anna Zwierzchowska prof AWF Katowice