Aktualności

6. Tydzień EMNK 2024 - „Tydzień Gór”

26.01.2024 EMNK2024
Aktualność została przeniesiona do Archiwum.

bloki_w_dole_strony_17.png


Organizacją „Tygodnia Gór” zajmuje się Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Od 5 do 11 lutego porozmawiamy o górach, o bezpieczeństwie i innych aspektach górskich wędrówek, a także sami będziemy mieli okazję podziwiać piękno polskich gór. Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia. Na większość obowiązują zapisy!

Wystawa "Z archiwum Jerzego Kukuczki".

Organizatorzy: Fundacja Wielki Człowiek, AWF Katowice.

Wystawa ukazuje fenomen Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego za pośrednictwem zgromadzonych przez Fundację obiektów archiwalnych, takich jak: fotografie, filmy, dokumenty, sprzęt wspinaczkowy czy stroje z epoki.

Termin: 5 -11.02.2024 r.
Godz. 15.00 - 21.00.

Adres: ul. Dworcowa 13, Katowice.

Wstęp wolny.

5 lutego 2024 r. (poniedziałek)

16:30–18:30

Z hałdy w Himalaje | Projekcja Filmu oraz spotkanie z uczestnikami wyprawy po 13 latach.

Spotkanie dla wszystkich.

Prowadzenie: prof. dr hab. Zbigniew Waśkiewicz

Kino Rialto ul. Świętego Jana 24, Katowice

Zapisy: https://rialto.katowice.pl/wydarzenia/z-haldy-w-himalaje-tydzien-gor-europejskiego-miasta-nauki-katowice-2024/

Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego „Z hałdy w Himalaje”. Opowiada on historię przygotowań i wyprawy podopiecznych Fundacji „Ulica” na najwyższy łańcuch górski na Ziemi. Celem fundacji było pokazanie, że "dziecko z ubogiej rodziny może mieć talent i siłę, żeby zaistnieć mimo przeciwności losu i trudnych warunków życia".

Inicjatorem akcji była AWF Katowice. Grupa 70 dzieci ze śląskich familoków przez prawie rok pracowała i wykazywała się determinacją pod okiem trenerów AWF, by zakwalifikować się na tę wyprawę. Wybrano 9 nastolatków.

Dokument zrealizowany przez Alinę Markiewicz i Darka Załuskiego, przy współpracy AWF opowiada o trudach, emocjach, przemianach, dojrzewaniu i refleksjach towarzyszących uczestnikom wyprawy. Po zakończonej prezentacji filmu to właśnie oni po 13 latach opowiedzą nam, jak góry i wyprawa wpłynęły na ich życie.

Zwiastun – https://youtu.be/cOFTdgwkUCs

6 lutego 2024 r. (wtorek)

Kato Science Corner Młyńska 2, Katowice (wszystkie aktywności dnia).

10:00–11:00Bezpieczeństwo w Górach |Prelekcja Lawinowe ABC, zagrożenie związane z wypadkami lawinowymi. Dobór sprzętu i przygotowanie do wyjścia w góry.

Zapisy link https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/bezpieczenstwo-w-gorach

11:30–12:30 – Przygotowanie do wyprawy w góry |Prelekcja Omówienie doboru sprzętu, ubioru, treningu wraz z prezentacją sprzętu.

Zapisy link https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/przygotowanie-do-wyprawy-w-gory

13:00–14:00 – Bezpieczeństwo w Górach |Prelekcja Lawinowe ABC, zagrożenie związane z wypadkami lawinowymi. Dobór sprzętu i przygotowanie do wyjścia w góry. - zapisy link

Zapisy link https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/bezpieczenstwo-w-gorach-2

14:30–15:30Przygotowanie do wyprawy w góry |Prelekcja Omówienie doboru sprzętu, ubioru, treningu wraz z prezentacją sprzętu.

Zapisy link https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/przygotowanie-do-wyprawy-w-gory2

16:30–17:40Archiwum Jerzego Kukuczki |Prelekcja

Dla wszystkich

Prowadzenie: dr Wojciech Kukuczka, Uniwersytet Śląski; Wojciech Lemański, Fundacja Wielki Człowiek

Kato Science Corner Młyńska 2, Katowice

Prelekcja Wojtka Kukuczki (Uniwersytet Śląski) i Wojciecha Lemańskiego z Fundacji Wielki Człowiek, którzy opowiedzą o pracy nad archiwum Jerzego Kukuczki. Z wykładu dowiemy się, co pozostawił po sobie jeden z najwybitniejszych himalaistów świata. Pokażemy w jaki sposób różnorodne materiały archiwalne się uzupełniają, odkrywając nowe wątki z życia Jerzego Kukuczki. Zaprezentujemy także, w jaki sposób pracujemy nad zbiorem - od zabezpieczenia, po opracowanie, digitalizację i wykorzystanie archiwaliów w pielęgnowaniu historii polskiego himalaizmu. Podczas wykładu przedstawimy autentyczne pamiątki z czasów Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego i dotąd niepublikowane materiały archiwalne.

zapisy link https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/archiwum-jerzego-kukuczki

7 lutego 2024 r. (środa)

10.00–11:00 Warsztaty wspinaczkowe

Dla uczniów 7-12 lat zapisy: https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/warsztaty-wspinaczkowe-10-00
11:00–12:00 Warsztaty wspinaczkowe

Dla uczniów 12-18 lat zapisy: https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/warsztaty-wspinaczkowe-11-00

12:00–13:00 Warsztaty wspinaczkowe

Dla osób 18 + zapisy: https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/warsztaty-wspinaczkowe-12-00

13:00–14:00 Warsztaty wspinaczkowe zapisy: https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/warsztaty-wspinaczkowe-13-00

Limbo Bouldering ul. Piotrowicka 90, Katowice



10:00–12:00 Zdrowie w górach Konferencja online (link https://zoom.us/j/95194366887?pwd=OWo3VmJmeEhaSHpNS01wK3lSY0xrZz09)

Prowadzenie: prof. dr hab. Zbigniew Waśkiewicz

Goście: prof. Miłosz Czuba Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie , Katedra Podstaw Fizjoterapii - "Prozdrowotne korzyści z pobytu w górach"; dr hab. Robert K. Szymczak, Katedra Medycyny Ratunkowej, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku - "Kiedy podróżny w górach jest sportowcem" ; Univ. Prof. Dr. Katharina Huefner, Klinika Psychiatrii, Psychoterapii i Psychosomatyki, Uniwersytecka Klinika Psychiatrii II (Medycyna Psychosomatyczna), Uniwersytet Medyczny w Innsbrucku, Austria - “High altitude, hypoxia and mental health” .

17.00–19.00 Szlaki Długodystansowe - Mały Szlak Beskidzki, Główny Szlak Sudecki, Główny Szlak Beskidzki na lekko i w dobrym tempie ze spaniem pod chmurkami |Prelekcja i konkurs

Dla wszystkich

Prowadzenie: Wojtek Kłapcia, PajakSport

Rawa.ink ul. Teatralna 17 a, Katowice

zapisy pod linkiem – limit: 50 osób https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/prelekcja-na-temat-szlakow-dlugodystansowych


8 lutego 2024 r. (czwartek)

12:00–13:00 Regeneracja po wędrówce, przygotowanie, urazy |wykład online https://zoom.us/j/97886718310?pwd=c2tsL3d2T0IrSmhNR3Y4M0hoTnl0QT09

Dla wszystkich

Prowadzenie: dr Jakub Kamiński, Poradnia Ortopedyczna Galen

Prelekcja będzie zawierała medyczne zagadnienia związane z rekreacją i sportem w górach.

1. Zagrożenia (urazy, przeciążenia, czynniki zewnętrzne)

2. Przygotowanie układu ruchu do aktywności górskiej.

3. Regeneracja w warunkach ograniczonych zasobów.


17:00–19:00 Góry dają, góry zabierają |Spotkanie i prelekcja

Dla wszystkich

Prowadzenie: Beata Tomanek, Polskie Radio Katowice

Goście: Krzysztof Wielicki, himalaista; prof. UE dr hab. Rafał Śpiewak; Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach; Aleksandra Dzik, alpinistka, międzynarodowa przewodniczka górska.

Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, ul. Mikołowska 72a, Aula im. Lechosława Deca ( budynek głowny) 

Zapisy: https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/gory-daja--gory-zabieraja---spotkanie-i-prelekcja

Goście specjalni:

Krzysztof Jerzy Wielicki

Krzysztof Wielicki jest jednym z najwybitniejszych himalaistów świata. Wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jest członkiem blisko stuletniego stowarzyszenia The Explorers Club, które nagrodziło go prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Jest również współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego. W październiku 2018 roku wraz z Reinholdem Messnerem odebrał prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sportu – Nagrodę Księżnej Asturii, popularnie nazywanej hiszpańskim noblem.

Krzysztof Wielicki brał udział w czterech wyprawach na K2. Robił to w pionierskim stylu. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Shisha Pangma wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Wciąż organizuje wyprawy, wyznacza sobie nowe, trudne cele. Jest kontynuatorem polskiej idei zimowej eksploracji Himalajów.

https://krzysztofwielicki.pl/#biografia

Aleksandra Dzik

Alpinistka, międzynarodowa przewodniczka górska UIMLA. Współprowadzi biuro podroży wysokogórskich BluEmu, organizujące wyprawy alpinistyczne i trekkingowe w góry świata oraz szkolenia górskie. Prowadzi prezentacje, warsztaty i szkolenia, dotyczące aktywności górskiej oraz podróży. Na swym koncie ma m. in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia również skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi, a także nurkuje.

http://ola-dzik.pl

Prof. UE dr hab. Rafał Śpiewak - medioznawca, historyk, filozof; długoletni duszpasterz akademicki, założyciel hospicjum domowego w Rybniku, poeta i malarz.

Prowadząca:

Beata Tomanek: dziennikarka Polskiego Radia w Katowicach. Zajmuje się tematyką społeczną, odwołując się do ludzkiej szlachetności i dobroci w audycjach "Gdzieś obok nas". Jest też uczestniczką wielu wypraw w odległe zakątki świata, autorką relacji i reportaży radiowych. W każdą sobotę na radiowej antenie wraz ze swoimi gośćmi wyrusza w podróż „Za horyzontem". Opowiada o swojej fascynacji życiem i ludźmi, również w czasie przeszłym. Co niedziela zadaje pytanie „Czy to prawda, że?" odkrywając zapomniane epizody regionalnej przeszłości. Z Beatą Tomanek można spotkać się osobiście na organizowanych przez nią „Podwieczorkach w Muzeum" w Siemianowicach, gdzie przy kawie i kołoczu zachęca do snucia rodzinnych opowieści przekonując, że każdy powinien być kronikarzem swoich czasów.
Z zamiłowania melomanka, członek Towarzystwa Przyjaciół NOSPR. Lubi eskapady, posiady, konwersacje i wspólne śpiewanie w przyjacielskim gronie.

https://www.mhk.katowice.pl/index.php/component/icagenda/1009-spotkanie-1101/2024-01-11-18-00


9 lutego 2024 r. (piątek)

Wyjście w góry
8:00–17:00
Przełęcz Kocierska – Chatka na Potrójnej – Łamana Skała – Rzyki |Wyjście w góry i prelekcja w schronisku

Dla osób pełnoletnich

Prowadzenie: Oskar Placek i dr Katarzyna Jakubik, AWF Katowice

Start: Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, ul. Mikołowska 72a

Trasa: Przełęcz Kocierska – Chatka na Potrójnej – Łamana Skała – Rzyki 

Trasa o długości ok. 13 km rozpoczyna się na Przełęczy Kocierskiej w Beskidzie Małym (718 m n.p.m.) i wiedzie czerwonym szlakiem w kierunku Chatki na Potrójnej, gdzie można ogrzać się i odpocząć oraz skorzystać z bufetu. Następnie szlak prowadzi Przełęczą Zakocierską do Chatki Studenckiej pod Potrójną (obiekt czynny sezonowo), na Łamaną Skałę (929 m n.p.m.), stamtąd zejście w dół szlakiem żółtym do miejscowości Rzyki-Czarny Groń. Dodatkową atrakcją będzie mijana po drodze formacja skalna Zbójeckie Okno, będąca pomnikiem przyrody. Skała uważana za najciekawszy ostaniec w całym Beskidzie Małym.

Czas przejścia ok. 4-5 godzin.

Proponowana trasa może ulec zmianie ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

Sprzęt i ubiór

Na wycieczce obowiązuje zimowy strój turystyczny, buty trekkingowe powyżej kostki, ciepła kurtka, czapka, buff i rękawiczki (opcjonalnie stuptuty). Wskazane raczki, kije trekkingowe, czołówka i termos z ciepłą herbatą.

zapisy pod linkiem, osoby pełnoletnie, limit 20 osób. https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/wyjscie-w-gory


Wyjście w góry na skitury z JM Rektorem AWF Katowice 10:00-13:00 Hala Skrzyczeńska – Małe Skrzyczne - Zbójnicka Kopa - Skrzyczne

Data: 09.02.2024 r. 
Godzina: 10:00 
Punk zbiórki: Zbiórka na miejscu przy kasach w punkcie “Szczyrk Mountain Resort Solisko – koleje kanapowe” 
Trasa: Hala Skrzyczeńska – Małe Skrzyczne - Zbójnicka Kopa- Skrzyczne 
Ile osób: do 20 
Wymagania: 

Jazda na skiturach to popularna forma rekreacji zimowej, która łączy w sobie narciarstwo biegowe i wspinaczkę. Aby bezpiecznie i komfortowo cieszyć się tą aktywnością w trakcie wyjazdu, uczestnik powinien: 

  • posiadać umiejętności narciarskie. Choć jazda na skiturach nie wymaga takiej precyzji jak narciarstwo alpejskie, to jednak umiejętność utrzymywania równowagi i kontrolowania zjazdu są istotne. 
  • posiadać odpowiedni sprzęt. Wymaga to zakupu bądź wypożyczenia we własnym zakresie specjalnych nart do skiturów, wiązań, butów, kijków oraz ubioru (w tym kask i gogle), które umożliwiają poruszanie się w górach. 
  • posiadać ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych. Warto stosować system warstwowy, aby regulować temperaturę ciała w zależności od intensywności aktywności i warunków pogodowych. 

Wyposażenie dodatkowe: 

Zawsze warto mieć ze sobą podstawowy sprzęt awaryjny, tak jak w przypadku innych form turystyki górskiej. Należy do niego latarka, jedzenie, picie, apteczka pierwszej pomocy i telefon komórkowy. 

 

W trakcie wyjazdu poza samą praktyczna formą aktywności uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się od specjalistów AWF Katowice jak Skitury oraz trening wysokogórski wpływa na zdrowie i kondycję angażując całe ciało, wymagając pracy zarówno nóg, jak i górnej części ciała. Jest to bowiem intensywna forma aktywności fizycznej, co przyczynia się do wzmacniania mięśni, poprawy kondycji fizycznej oraz zwiększenia wydolności tlenowej. Aktywność fizyczna ma wielostronny wpływ na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne jednak jak w przypadku każdej aktywności sportowej, skitury wiążą się z pewnym ryzykiem kontuzji, szczególnie podczas zjazdu z górskich zboczy. Dlatego ważne jest, aby stosować się do zasad bezpieczeństwa i używać odpowiedniego sprzętu ochronnego o czym uczestnicy zostaną również poinformowani w trakcie wyjazdu.  

 https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/wyjscie-w-gory-na-skitury-z-jm-rektorem-awf-katowice



10 lutego 2024 r. (sobota)

10:00–12:00 Warsztaty wspinaczkowe, projekcja filmów dla opiekunów

dzieci 7-10 lat zapisy: https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/warsztaty-wspinaczkowe-sosnowiec-10-00-sobota

12:00–14:00 Warsztaty wspinaczkowe, projekcja filmów dla opiekunów

dzieci 7-10 lat zapisy: https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/warsztaty-wspinaczkowe-sosnowiec-12-00-sobota

Przed zajęciami należy wypełnić oświadczenie: 

http://poziom450.pl/oswiadczenia-do-pobrania/

Ścianka wspinaczkowa Poziom 450 ul. Gabriela Narutowicza 51, Sosnowiec

11 lutego 2024 r. (niedziela)

10:00–12:00 Warsztaty wspinaczkowe, projekcja filmów dla opiekunów

dzieci 11-14 lat zapisy: https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/warsztaty-wspinaczkowe-sosnowiec-10-00

12:00–14:00 Warsztaty wspinaczkowe, projekcja filmów dla opiekunów

dzieci 11-14 lat zapisy: https://awf.katowice.pl/emnk2024/tydzien-gor/warsztaty-wspinaczkowe-sosnowiec-12-00

Ścianka wspinaczkowa Poziom 450 ul. Gabriela Narutowicza 51, Sosnowiec

Przed zajęciami nalezy wypełnić oświadczenie: 

http://poziom450.pl/oswiadczenia-do-pobrania/


BaseCamp na Dolinie sobota i niedziela 

Zapraszamy do BaseCamp na Dolinie, gdzie historia i natura splatają się w jedno niezwykłe miejsce, inspirowane duchem Himalajskiego Base Campu. Ten unikalny zakątek przeniesie Cię w podróż do przeszłości, gdzie namioty z zeszłego wieku snują opowieści o odwadze i wyprawach. Otulony malowniczym krajobrazem, ten magiczny obszar inspirowany jest tradycją odkrywania nieznanych szczytów oraz pasją do zachowania dziedzictwa.

W Strefie BaseCamp na Dolinie spotkasz nie tylko ducha podróży, ale także unikalny klimat, który przypomina o epoce, gdy Jelcz był symbolem niezawodności i wytrzymałości. Pośród majestatycznych namiotów z przeszłości wznosi się zabytkowy Jelcz, emanujący historią i charakterem. Jego obecność dodaje temu miejscu niepowtarzalnego uroku, tworząc harmonię pomiędzy nowoczesnością a tradycją.

W programie m.in.:

  • Wystawa prezentująca Himalajski BaseCamp zawierająca zdjęcia i eksponaty z wypraw z ubiegłego wieku,
  • konkurs z rozkładania namiotu na czas,
  • degustacja herbaty tybetańskiej,
  • pierwsza pomoc w warunkach górskich,
  • prelekcje.
  • i inne.

Zapraszamy do BaseCamp na Dolinie Trzech Stawów w Katowicach przy miasteczku zawodów biegowych Parkowe Hercklekoty:

  • sobota 10:00-16:00*
  • niedziela 9:00-16:00*

* zależnie od warunków atmosferycznych.

 znak_herbowy_monochrom_na_jasne_tlo.jpg

Finansowane ze środków Unii Europejskiej

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

 

Partnerzy

1.png<2.png3.pngpion-1.jpg
rgblogo-metropolia-pelne-fuksja-1000px.jpg6.png

Ta strona używa cookies
Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania strony oraz prawidłowego działania wtyczek społecznościowych (Facebook), a ponadto w celu umożliwienia działania narzędzi analitycznych (Matomo). Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na wszystkie wykorzystywanie plików cookies, prosimy o kliknięcie w przycisk „Akceptuję wszystkie”. Jeżeli chcieliby Państwo zmodyfikować działanie plików cookies, prosimy wybranie, na które pliki cookies wyrażają Państwo zgodę przez zaznaczenie odpowiedniego pola poniżej. Ponadto w razie problemów instrukcje zmiany ustawień dla najpopularniejszych przeglądarek oraz szczegółowe informacje na temat działania plików cookies znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności  
(w części pod nazwą „Pliki cookies”).”

Zapisano
Zapisano