Święto Nauki za nami!

12.12.2023 Aktualności

VII Śląski Festiwal Nauki pod hasłem "Nauka da nam przyszłość", dobiegł końca!

9-11.12.2023 – trzy dni wypełnione spotkaniami z wyjątkowymi ludźmi nauki, interesującymi wykładami, warsztatami i pokazami w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Dla każdego coś ciekawego w 9 strefach tematycznych!

W tegorocznej edycji nasza uczelnia zaprezentowała się podczas następujących aktywności:

• Rozmowa z prof. dr hab. Aleksandrą Żebrowską (nauki o kulturze fizycznej)
  • Rozmowa z dr. hab. Bogdanem Bacikiem, prof. AWF (nauki o kulturze fizycznej),
  • Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Andrzejem Myśliwcem (nauki o kulturze fizycznej),
  • Rozmowa z mgr Elizą Gaweł (sport w nauce),
  • Rozmowa z udziałem Wojciecha Głyka (kompleksowe przygotowanie sportowców – klucz do sukcesu),
  • Pomoc przedmedyczna z elementami samoobrony – pokaz – dr Dominika Grzybowska-Ganszczyk, dr Bartosz Głowacki,
  • Nauka w służbie sportu, Jakub Baron, Maciej Hołub, Wojciech Głyk – pokazy
  • Dlaczego (nie) boli? – psychofizjologiczne podłoże odczuwania bólu — Daria Nowak, Weronika Kowalska, Marta Jakubińska, Natalia Kruszyna, Jacek Skalski, Jakub Nastaj pokazy w Sali wielofunkcyjnej,
  • Służyć i bronić – dr Bartosz Głowacki, Wojciech Satoła i dr Aleksandra Dulko-Marczak – pokazy w Sali wielofunkcyjnej (Strefa Medycyna i zdrowie),
  • Ninanki Go! Wzorce ruchowe – pokaz — Martyna Borowska, Julia Walatek w Sali wielofunkcyjnej  (Strefa Medycyna i zdrowie),
  • Tutoring jako innowacyjna metoda wsparcia rozwoju w przedszkolu, domu, szkole i pracy – warsztaty – dr Agnieszka Chęcińska-Kopiec,
  • Pomoc przedmedyczna z elementami samoobrony – warsztaty — dr Dominika Grzybowska-Ganszczyk, dr Bartosz Głowacki,
  • Kompetencje społeczne w pracy policjanta – warsztaty – dr Ewa Krzyżak-Szymańska, dr Andrzej Szymański
  • O kształtowaniu (nie)prawidłowej postawy ciała – warsztaty — dr Barbara Rosołek,
  • Hamulec dla bólu – krótki przewodnik – wykład — Wacław M. Adamczyk Jacek Skalski;
  • Sport w życiu człowieka – wykład – dr Agnieszka Chęcińska-Kopiec — Sala wielofunkcyjna - Rynek Idei Miasta Nauki: scena zdrowia i jakości życia.

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie zaangażowali się w Święto Nauki, podzielili swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem, zaprezentowali badania, wprowadzili zwiedzających do świata nauki, przedstawiając go w przyjazny i zrozumiały sposób!

Po raz czwarty wręczono Nagrody POP Science dla popularyzatorów nauki. Ceremonia odbyła się 9 grudnia 2023 roku o godz. 16.45 na scenie Doliny Rawy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W gronie laureatów znaleźli się:

- Niepodręcznik oceaniczny (kategoria wideoblog)

- dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak, prof. IMP PAN oraz dr hab. Katarzyna Grochowska, autorki profilu na Instagramie science_mission (kategoria strona lub blog),

- Karolina Głowacka z Radia Naukowego (kategoria podcast lub audycja radiowa),

- dr Bartłomiej J. Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (kategoria myśl globalnie, działaj lokalnie – środowisko akademickie),

- Damian Dąbrowski – Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski (kategoria myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkańcy województwa śląskiego),

Nagrodę Specjalną POP Science – Wybitny Popularyzator otrzymał ambasador ŚFN Wiktor Niedzicki. Partnerem konkursu była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu był Koncert Katopolis inaugurujący obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Na to niepowtarzalne widowisko naukowo-muzyczne w Katowickim Spodku tłumnie przybyli widzowie ciekawi efektów pracy twórczyń i twórców związanych ze środowiskiem akademickim, w tym m.in.: naukowczyń i naukowców z katowickich uczelni, aktorek i aktorów teatrów z regionu, a także artystek i artystów polskiej sceny muzycznej, uczelnianych chórów i zespołów muzycznych. Na scenie wystąpili: Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa, Rektorzy Uczelni Konsorcjum Katowice - Miasto Nauki, aktorki i aktorzy z Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Teatr Rozrywki, Teatr Korez oraz gwiazdy zaproszone do realizacji projektu: Natalia Grosiak, Natalia Szroeder, Miuosh, Jan Stokłosa, Krzysztof Zalewski, Igor Walaszek - Igo, Dawid Tyszkowski, Rogucki, Julia Pietrucha, Mela Koteluk, Studencki Zespół Pieśni i Tańca Katowice Uniwersytetu Śląskiego, Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia, Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Nad całością projektu od strony muzycznej, tekstowej i reżyserskiej czuwali Miuosh, Jan P. Matuszyński, Zbigniew Rokita oraz Mateusz Znaniecki.

10 grudnia 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się finał kolejnej edycji konkursu „OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków”, organizowanego w ramach 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Celem wydarzenia jest promowanie fenomenu społecznej wynalazczości i innowacyjności. W finale zaprezentowano 6 wynalazków. Nagrody przyznano w 3 kategoriach.

Nagrodę Komicji Konkursowej  za Wielkoformatowe urządzenie replikujące FDM z uchwytem uniwersalnym otrzymali: Kacper Kaczmarek, Hubert Żarnowski i Jarosław Sobczak.

Nagrodę Internautów za Robotyczny asystent Bob powędrowała do Antoniego Ciesielskiego.

Nagrodę Publiczności Festiwalowej za skUL otrzymali: Małgorzata Ostrowska, Sławomir Surowiec, Bartosz Kurzyński, Piotr Góra i Karol Krasoń.

Partnerem konkursu jest NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Relacja z Gali Śląskiej Nagrody Naukowej tu.

Na Śląski Festiwal Naukowy można było dotrzeć bezpłatnie komunikacją miejską, korzystając z usług Transportu ZTM.