Aktualności
Tydzień Olimpizmu w Mieście Nauki - Podsumowanie
W niedzielę 01.09.2024 zakończył się 34. spośród 50 tygodni tematycznych w Mieście Nauki – Tydzień Olimpizmu organizowany przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego
Kukuczki w Katowicach, którego kuratorem był dr hab. Kajetan Słomka, prof. AWF Katowice.
W ramach tygodnia odbyło się 12 wydarzeń, w których uczestniczyło około 1000 osób.
Patronat honorowy nad Tygodniem Olimpizmu objął Polski Komitet Olimpijski.
Poniedziałek 26.08
W Kato Science Korner odbyły się warsztaty z wyplatania wieńców olimpijskich, które poprowadziły specjalistki z Pracowni W Korcu Maku. Oprócz pracy kreatywnej, dzieci wraz z opiekunami miały okazję poznać kilka faktów z historii igrzysk olimpijskich, które przekazała uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver, Soczi i Pjongczang, była biathlonistka Weronika Nowakowska.
Po warsztatach, z pięknymi wieńcami na głowach uczestnicy udali się na ceremonię otwarcia Tygodnia Olimpizmu. Zgromadzeni, przy akompaniamencie bębniarzy przemaszerowali spod pomnika Sławika i Antalla do Amfiteatru NOSPR. Ceremonię zainaugurowały przemówienia prof. dr. hab. Grzegorza Jurasa, JM Rektora AWF Katowice, wiceprezydenta Katowic Waldemara Bojaruna oraz wykład o historii olimpizmu zaprezentowany przez prof. dr. hab. Zbigniewa Waśkiewicza.
Na zakończenie wszyscy goście wysłuchali rozmowy Weroniki Nowakowskiej z Aleksandrem Dzięciołowskim – dziennikarzem sportowym, którego znamy m.in. z relacjonowania występów lekkoatletów na wielu igrzyskach olimpijskich, także tych ostatnich. Było refleksyjnie i nostalgicznie, a zgromadzeni mieli okazję posłuchać o emocjach towarzyszących sportowcom, na największych imprezach czterolecia z perspektywy komentatora. Zwieńczeniem wieczoru było zapalenie znicza symbolizującego znicz olimpijski, którego dokonał JM Rektor AWF Katowice prof. dr hab. Grzegorz Juras.
Wtorek 27.08
Drugi dzień Tygodnia Olimpizmu rozpoczął się od Seminarium „Kobiety w Sporcie”, które odbyło się w Sali konferencyjnej Społecznego Ministerstwa ds. Samotności. Spotkanie prowadziła Weronika Nowakowska, a jej rozmówczyniami były: dr hab. Teresa Socha, prof. AWF Katowice i dr Agnieszka Zaucha-Zagała z Uniwersytetu Ekonomicznego. Podczas spotkania poruszone zostały następujące tematy:
- Równość płci: Dyskusja na temat równości płci w sporcie, w tym równości w dostępie do zasobów, wynagrodzenia, mediów oraz w reprezentacji na poziomie zarządczym.
- Wyzwania i bariery: Identyfikacja głównych wyzwań, z jakimi mierzą się kobiety w sporcie, takich jak stereotypy, brak wsparcia finansowego, czy trudności w łączeniu kariery sportowej z życiem osobistym.
- Przykłady inspirujących postaci: Przedstawienie sylwetek wybitnych sportsmenek, które przełamały bariery i odniosły sukcesy, inspirując kolejne pokolenia.
- Wspieranie przyszłych pokoleń: Dyskusja na temat strategii promowania sportu wśród dziewcząt i młodych kobiet, w tym rola edukacji, programów wsparcia i inicjatyw lokalnych.
- Perspektywy na przyszłość: Omówienie trendów i prognoz dotyczących przyszłości kobiet w sporcie, w tym możliwości rozwoju zawodowego, zmieniającej się roli technologii oraz nowych inicjatyw na rzecz równości płci.
Późnym popołudniem w Strefie Innowacji Miasta Katowice Rawa.Ink odbyła się konferencja pt. Igrzyska od Kuchni. Spotkanie prowadził znany dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz, a jego rozmówcami byli: Katarzyna Deberny (PKOI), Weronika Nowakowska (biathlonistka, olimpijka, psycholog sportu, komentatorka sportowa TVP), Filip Lysko — (fizjoterapeuta kadry narodowej pływaków na IO w Paryżu), Martyna Swatowska-Wenglarczyk - brązowa medalistka IO w Paryżu (szermierka drużynowo), Jan Wenglarczyk trener (szermierka). Przybyli mieli okazję poznać, „igrzyska od kuchni” z perspektywy sportowca, trenera, fizjoterapeuty, członkini PKOI, komentatora, a także kibica. Padło sporo pytań i ciekawych odpowiedzi.
W tym samym czasie, na skrzyżowaniu ulic Mielęckiego i Mariackiej, na klimatycznym tle katowickich kamienic odbyły się warsztaty z breakingu ulicznego, które poprowadzili Grzegorz Konieczny - B-boy Dragon, Adam Chytry - B-boy Klama, Patryk - B-boy Pato i Alicja - B-girl Wasza. Uczestnicy warsztatów mieli okazję nauczenia się i potrenowania pod okiem doświadczonych instruktorów kilku podstawowych elementów breakingu, np.: top rock, down rock, drops, footwork, spins.
Środa 28.08
Trzeciego dnia Tygodnia Olimpizmu w Kato Science Corner odbyły się warsztaty: "Głowa rządzi! - czyli o istocie treningu mentalnego sportowców". Dr Zuzanna Wałach-Biśta z Katedry Humanistycznych Podstaw Kultury Fizycznej AWF Katowice opowiedziała o tym, jak na najwyższym poziomie rywalizacji, gdzie różnice w przygotowaniu fizycznym i technicznym zawodników są minimalne, to właśnie przygotowanie mentalne może decydować o ostatecznym wyniku. O wadze psychicznej gotowości do stawienia czoła wyzwaniom związanym z rywalizacją sportową i o istocie treningu mentalnego, którego celem jest wyposażenie zawodnika właśnie w takie umiejętności pozwalające mu taką gotowość psychiczną uzyskać. Na koniec uczestnicy mogli sami wypróbować na sobie skuteczność wybranych technik pracy nad „głową” w sporcie.
Przy pomniku Trudu Górniczego odbyły się warsztaty z jazdy na deskorolce, które poprowadzili Jakub Golański i Dawid Cebertowicz. Uczestnicy – grupa poczatkująca i średniozaawansowana trenowali równowagę, uczyli się podstawowych manewrów i tricków, a przede wszystkim dobrze się bawili. Deskorolka, jako sport, ma swoje korzenie w Kalifornii w latach 50. XX wieku, kiedy surferzy szukali alternatywy do jazdy na fali podczas dni bez fal. Z biegiem lat, deskorolka przekształciła się w dynamiczną i zróżnicowaną dyscyplinę sportową, z własną kulturą i społecznością. Popularność tego sportu wzrosła znacząco w latach 70. i 80., a z czasem zyskała uznanie na całym świecie. Takie warsztaty pomagają promować ten sport wśród lokalnej społeczności, a dodatkowo zwracają uwagę na aspekt bezpieczeństwa, czyli używanie kasków i ochraniaczy, budując świadomą odpowiedzialność wśród skejterów.
Czwartek 29.08
Czwartkowe popołudnie upłynęło pod znakiem warsztatów z gimnastyki, prowadzonych przez doświadczone instruktorki: Katarzynę Jurkowską-Kowalską oraz Wiktorię Łopuszańską.
W zajęciach brały udział dzieci w dwóch grupach wiekowych: 6-11 lat i 11-15+. Takie dynamiczne i angażujące treningi rozwijają sprawność fizyczną, koordynację ruchową oraz gibkość. Po intensywnej rozgrzewce uczestnicy mieli okazję potrenować podstawowe elementy gimnastyczne, takie jak przewroty, stanie na rękach, mostki, a także spróbować ćwiczeń na przyrządach gimnastycznych: trampolinie czy równoważni.
Wieczorem odbyło się wydarzenie towarzyszące — śląska premiera filmu „Kiedy umilknie wiatr” w Kinoteatrze Rialto. Po projekcji zaproszono na spotkanie z reżyserem filmu Mateuszem Gołębiewskim, producentką Małgorzatą Prociak oraz wybitnym polskim trenerem Aleksandrem Matusińskim.
Piątek 30.08
Przed południem piątego dnia Tygodnia Olimpizmu odbyły się warsztaty z biomechaniki, które w Kato Science Korner poprowadził prof. dr hab. Bogdan Bacik, prof. AWF Katowice. W wystąpieniu pt. „Koń, jaki jest każdy widzi”, czyli zrozumieć Citius-Altius-Fortius — albo inaczej — galopem chwytajmy ruch”. badacz wprowadził uczestników w podróż przez historię i współczesność analizy techniki sportowej, ukazując, dlaczego jedni biegną szybciej, inni skaczą wyżej, a jeszcze inni pchają silniej.
W piątkowy poranek rozpoczęła się dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa "Kompleksowy rozwój sportowca" organizowana przez AWF Katowice i NSCA Global Chapter Poland, podczas której omówione zostały m.in. następujące zagadnienia:
- Aktywność mięśniowa podczas biegu sprinterskiego oraz ćwiczenia oporowe wzmacniające wiodące grupy mięśniowe podczas sprintu — prof. dr hab. Adam Zając, Dyrektor Instytutu Nauk o Sporcie AWF Katowice, dr Miłosz Drozd, AWF Katowice;
- W jaki sposób test skoku pionowego może pomóc w ocenie formy sportowej? - dr hab. Michał Krzysztofik, prof. AWF Kierownik Pracowni Siły i Mocy Mięśniowej AWF Katowice;
- Wykorzystanie tempa ruchu w programowaniu przygotowania motorycznego w sporcie, na przykładzie zawodnika UFC — prof. dr hab. Michał Wilk, Kierownik Zakładu Treningu Sportowego AWF Katowice;
- Kompleksowy rozwój sportowca — od młodzika do poziomu seniorskiego (język angielski) - Nicole Rodriguez — NSCA Global Chapter Poland;
- Zalety i wady korzystania z VBT i Force Plates — Mirosław Babiarz — NSCA Global Chapter Poland;
- Programowanie treningu w sporcie zawodowym — dr Remigiusz Rzepka, Mirosław Babiarz, Nicole Rodriguez, prof. dr hab. Michał Wilk;
- Programowanie/periodyzacja/planowanie w przygotowaniu motorycznym — prof. dr hab. Grzegorz Juras, Mirosław Babiarz, Nicole Rodriguez, dr Remigiusz Rzepka, prof. dr hab. Michał Wilk. Wydarzenie było transmitowane online.
Sobota 31.08 i niedziela 01.09
Weekend kończący obchody Tygodnia Olimpizmu upłynął na zabawie i radosnej rywalizacji w duchu fair play w Sportowej Wiosce Olimpizmu na Dolinie. Dzięki uprzejmości Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Kinder Joy of Moving Polska Dolina 3 Stawów zamieniła się w sportowe miasteczko, pełne atrakcji dla całych rodzin.
Wszyscy, którzy odwiedzili wioskę mogli odebrać specjalną kartę i wybrać 10 aktywności, których wykonanie nagradzane było pieczątkami. Za skompletowane wyzwania „Mistrzynie” i „Mistrzowie” otrzymywali pamiątkowy dyplom i oczywiście medal!
W sobotę można było również doświadczyć świata, z perspektywy wyzwań przed jakimi stoją niepełnosprawni. Strefę Paralimpijską we współpracy z Polskim Komitetem Paralimpijskim, Polskim Związkiem Sportu Niepełnosprawnych "Start", WSSiRN START Katowice i Śląskim Uniwersytetem Medycznym przygotowali pracownicy Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej AWF Katowice.
Wśród aktywności znalazły się: trening lekkoatletyczny, szachy oraz tor przeszkód dla niewidomych, trening pokonywania barier architektonicznych na wózkach inwalidzkich i strefa edukacyjna.
Tydzień Olimpizmu w Mieście Nauki połączył świat sportu i nauki, ukazując, jak bardzo te dwa obszary są ze sobą powiązane. Był doskonałą okazją, aby przyjrzeć się, w jaki sposób nauka wpływa na rozwój sportu, umożliwiając sportowcom osiąganie coraz lepszych wyników, a także jak sport inspiruje nowe odkrycia naukowe.