Projekty współfinansowane przez MNiSW
Tytuł: Ekspercki system wsparcia trenerów przygotowania motorycznego i fizjoterapeutów w zakresie zautomatyzowanej analizy danych z zastosowaniem algorytmów sztucznej inteligencji
Dofinansowanie: 2 046 840,00 zł
Całkowita wartość: 2 046 840,00 zł
Data podpisania umowy: sierpień 2024
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy nr MNiSW/2024/DAP/225 z dnia 29 sierpnia 2024 r.
Opis:
Osiągnięcie sukcesu sportowego warunkowane jest szeregiem zoptymalizowanych działań, wśród których na początkowym etapie najważniejszy jest efektywny proces naboru i selekcji. O dalszym przebiegu rozwoju zawodniczego i jego końcowym efekcie decyduje już głównie trening sportowy. We współczesnym sporcie nie trzeba już nikogo przekonywać, że proces treningowy wymaga wsparcia technologii i wiedzy specjalistów z wielu dyscyplin, albowiem tylko w ten sposób możliwe jest wykorzystanie w pełni potencjału młodych zawodników. Kluczową kwestią prócz efektywności treningu jest jednak ryzyko wystąpienia kontuzji.
Przewidywanie zwiększonego ryzyka odniesienia kontuzji na podstawie wielkości mierzonych podczas treningu sportowego stanowi coraz częstszą praktykę w najlepszych klubach sportowych. Jej przydatność potwierdza spadek liczby kontuzji oraz zwiększona efektywność zawodnika na boisku. Prace takie wymagają jednak bardzo dużego zaangażowania statystyków ściśle współpracujących z trenerami i fizjoterapeutami klubu. Związane jest to z bardzo dużą liczbą parametrów, które wymagają wzajemnych korelacji oraz poszukiwania relacji pomiędzy zmianami wartości mierzonych wielkości, a słabszą dyspozycją zawodnika, co ma związek z ryzykiem odniesienia kontuzji.
Zwiększająca się liczba mierzonych parametrów w połączeniu z naturalnymi ograniczeniami ludzkiego umysłu sprawia, że nie wszystkie zależności mogą zostać zauważone. Odpowiedzią na te ograniczenia jest zastosowanie systemów uczenia maszynowego działających w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji. Systemy te umożliwiają szukanie zależności pomiędzy poszczególnymi parametrami lub grupami parametrów, niezależnie od ich liczby, wymagają jednak przedstawienia wszystkich danych w postaci numerycznej jako zmiennych zapisanych we właściwych formatach.
W ramach realizowanego projektu przewidziano opracowanie metodyki gromadzenia i przetwarzania danych pomiarowych tak, aby mogły one stanowić dane wejściowe do systemów uczenia maszynowego. Przeprowadzone zostaną również pomiary doświadczalne w celu zebrania danych pomiarowych, które posłużą do przetestowania opracowanych w ramach projektu algorytmów obliczeniowych oraz przeprowadzenia wstępnych analiz statystycznych mających na celu wskazanie korelacji pomiędzy zmianą wartości parametrów, a pojawiającymi się u zawodników kontuzjami lub spadkami formy.
Realizacja zaplanowanych prac będzie wymagała dokonanie zakupu i implementacji wybranego systemu pomiarowego w klubach piłki nożnej. System znajdzie zastosowanie w grupie wiekowej 15 – 17 lat, co ma związek z brakiem konieczności ingerowania w proces treningowy zawodników z pierwszych drużyn klubowych. Zakłada się wykorzystanie zakupionych systemów podczas treningu oraz akwizycję danych pomiarowych na dedykowanych bazach danych, które zostaną opracowane w ramach projektu. Dodatkowo przewiduje się sparametryzowanie i wprowadzanie danych zawodników związanych z ich stanem zdrowia oraz kontuzjami. Tak opracowane dane będą mogły być bezpośrednio wprowadzane do systemów uczenia maszynowego.
Po zakończeniu projektu przewiduje się również rozszerzenie liczby danych pomiarowych o wyniki otrzymywane z innych systemów oraz badań, które będą zwiększały prawdopodobieństwo uzyskania prawidłowych wskazań odnośnie zawodników.
Projekt w ramach programu "Nauka dla społeczeństwa II"
Tytuł: Deficyty nie są ograniczeniem - adaptowana aktywność fizyczna szansą dla każdego ucznia
Dofinansowanie: 1 913 442,08 zł
Całkowita wartość: 1 913 442,08 zł
Data podpisania umowy: 02.2024
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu "Nauka dla społeczeństwa II"
Opis projektu:
Celem projektu jest ocena ilościowa i jakościowa stanu morfofunkcjonalnego i czynnościowego dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat. Założono, że holistyczne podejście w badaniach epidemiologicznych, przesiewowych i wdrożenie innowacyjnych procedur, technik i narzędzi pozwoli na identyfikację predyktorów i determinantów potencjału morfofunkcjonalnego i czynnościowego. W następstwie możliwe będzie dokonanie klasyfikacji i stratyfikacji cech, wskaźników określających potencjał morfofunkcjonalny czynnościowy w zależności od wieku rozwojowego. Pozyskane komplementarne dane będą podstawą do zbudowania modeli matematycznych identyfikujących potencjał i predyspozycje do AFiS z uwzględnieniem wieku rozwojowego. Zbudowane modele matematyczne zostaną zweryfikowane po implementacji interwencji dostosowanych do potencjału morfofunkcjonalnego i czynnościowego badanych ze szczególnym uwzględnieniem oceny zaburzenia wzorców ruchowych, co pozwoli na dostarczenie dowodów naukowych o skuteczności ich stosowania dla potrzeb doboru i selekcji do AFiS.
Na realizację projektu składa się etap wstępny (EW) i trzy etapy właściwe:
- I etap (E1) - badania epidemiologiczne (18 miesięcy),
- II etap (E2) - analiza danych, identyfikacja, klasyfikacja i stratyfikacja problemów w rozwoju morfofunkcjonalnym i czynnościowym badanych (6 miesięcy)
- III etap (E3) - dostosowana interwencja do zidentyfikowanego potencjału morfofunkcjonalnego i czynnościowego oraz weryfikacja jej skuteczności (12 miesięcy).
Projekt w ramach programu "Regionalna Inicjatywa Doskonałości"
Tytuł: Wsparcie strategii badań promujących zdrowy styl życia i wydłużenie czasu życia w zdrowiu
Dofinansowanie: 3 654 000 zł
Całkowita wartość: 3 654 000 zł
Data podpisania umowy: 12.2023
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu "Regionalna Inicjatywa Doskonałości"
Opis projektu:
Głównym celem projektu jest rozwój potencjału badawczego AWF Katowice poprzez rozszerzenie infrastruktury badawczej, podniesienie jakości badań naukowych i ich upowszechnienie. Celem projektu jest wsparcie realizacji strategii badawczej uczelni poprzez włączenie naukowców (w tym młodych adeptów nauki) do prowadzenia ambitnych, interdyscyplinarnych badań naukowych na rzecz zrównoważonego rozwoju dzieci i młodzieży oraz badań promujących zdrowy styl życia i wydłużenie czasu życia w zdrowiu.? Projekt obejmować będzie realizację trzech głównych równoległych zadań badawczych i realizację zadania czwartego, którego celem będzie utrwalenie rezultatów badań.
Zadania realizowane w projekcie to:
- Mini-granty dla młodej kadry naukowej.
- Diagnostyka zaburzeń funkcjonalnych oraz weryfikacja nowych koncepcji zniesienia barier dla realizacji rekomendowanej aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży.
- Wdrożenie strategii poprawy jakości życia osób starszych poprzez weryfikację koncepcji spersonalizowanych programów wspierających zdrowe starzenie.
- Działania służące utrwaleniu rezultatów planu planowane do realizacji w roku 2027
Strona internetowa projektu: https://rid.awf.katowice.pl