Aktualności
Sekrety długowieczności: znaczenie jogi, snu i diety
Starzenie się jest nieuniknionym procesem biologicznym. Czy istnieją sposoby, aby spowolnić tempo starzenia się i poprawić jakość życia w późniejszym wieku? Przeprowadzono badanie próbujące odpowiedzieć na pytanie jak różne czynniki związane ze stylem życia, takie jak joga, sen, edukacja, spożycie mięsa i kawy, wpływają na tzw. zegar epigenetyczny - biomarker starzenia się oparty na zmianach w poziomie metylacji DNA.
29. Tydzień EMNK 2024 - "Tydzień Głosu"
Razem z ekspertami, uczestnikami i społecznością wyruszymy w inspirującą podróż, podczas której różnorodność głosów stanie się siłą, a ich wieloznaczność otworzy drzwi do nowych perspektyw i lepszego wzajemnego zrozumienia.
28. Tydzień EMNK 2024 - "Tydzień Mikroświata"
W Tygodniu Mikroświata zapraszamy do wspólnej podróży w głąb niewidzialnych mikroświatów, poznania ich miniaturowych bohaterów, m.in. bakterii, grzybów i pierwotniaków oraz skrywanych przez nie sekretów, w tym ich pozytywnych właściwości. Czego możemy się od nich nauczyć? Czy możemy tę wiedzę wykorzystać w praktyce? Tego wszystkiego uczestnicy dowiedzą się podczas różnorakich aktywności, w ramach których zapoznają się z zagadnieniami z wielu obszarów naukowych leżących u podstaw licznych mikrośw
27. Tydzień EMNK 2024 - "Tydzień Kontrastu"
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN kontrast to z jednej strony „ostra sprzeczność między zestawionymi przedmiotami, zjawiskami itp.” oraz „różnica jasności między jasnymi i ciemnymi częściami obrazu” z drugiej zaś – środek cieniujący, umożliwiający uwidocznienie obiektów w obrazie rentgenowskim. Zjawisko to, rozumiane zarówno na zasadzie ostrej sprzeczności jak i subtelnych różnic odcieni, obserwować możemy w sztuce i nauce na wielu poziomach.
Unikalne cechy fizyczne osób z zespołem Downa w świetle badań
Identyfikacja wewnętrznych mechanizmów kompensacyjnych różnicujących budowę i postawę ciała osób z zespołem Downa (DS) i osób z niepełnosprawnością intelektualną (ID) może wpłynąć na lepsze zrozumienie ograniczeń kinestetycznych tych populacji.
Czy można połączyć sport i naukę?
O synergii nauki i sportu w pracy z Ołeksandrem Usykiem w wywiadzie dla Rzeczpospolitej opowiada dr hab. Jakub Chycki, prof. AWF Katowice
26. Tydzień EMNK 2024 - "Tydzień Wiedzy"
Wiedza. Każdy z nas może powiedzieć, że rozumie ją na swój sposób. Ktoś może definiować ją jako doświadczenie życiowe, ale naukowiec powie, że to informacje zgromadzone podczas badań. Wiedza może być naukowa, praktyczna, teoretyczna, empiryczna oraz intuicyjna.
Konkurs "Ciekawa lekcja wychowania fizycznego" - nagrody rozdane!
18 czerwca 2024 roku odbył się XVI finał Konkursu im. Profesora Stanisława Strzyżewskiego „Ciekawa lekcja wychowania fizycznego” organizowany corocznie przez pracowników Zakładu Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego.