BIP AWF Katowice  

emn-1-1.png

Osoby z niepełnosprawnością w sporcie – teoria i praktyka

Loga organizatora konferencji

Komunikat 

VI MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA  

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ W SPORCIE – TEORIA I PRAKTYKA  

„Od inkluzji w lekcji wychowania fizycznego do profesjonalizacji w sporcie osób z niepełnosprawnościami”  

Z przyjemnością zapraszamy na nasze cykliczne wydarzenie, które odbędzie się w dniu 16-17 października 2025 w Katowicach (Sala Sejmu Śląskiego Urząd Wojewódzki Katowice i obiekty AWF Katowice)   

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Polskim Komitetem Paralimpijskim, Wojewódzkim Stowarzyszeniem Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych START KATOWICE i Fundacją Incorpore i stanowi wyjątkową okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie adaptowanej aktywności fizycznej oraz inkluzyjnego wychowania fizycznego wspierającego rozwój sportu powszechnego z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Tegoroczna konferencja odbywać się będzie pod auspicjami European Federation of Adapted Physical Activity. 

Mając na uwadze znaczenie tej inicjatywy zarówno dla środowiska naukowego, jak i całego środowiska sportowego, gorąco zachęcamy do udziału w konferencji i wspólnego działania na rzecz rozwoju sportu osób z niepełnosprawnościami. 

Loga organizatora konferencji

Termin: 16-17 października 2025 r. 

Miejsce: Sala Sejmu Śląskiego, Urząd Wojewódzki Katowice, ul. Ligonia 46 i Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach ul. Mikołowska 72 

  • PhD Lauren Lieberman, Distinguished Service Professor – SUNY Brockport 
  • Dr. Javier Pérez-Tejero – EUFAPA President 
  • prof. dr hab. Anna Zwierzchowska – AWF Katowice, Rada Naukowa PkPar 
  • prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 
  • Katarzyna Rogowiec – Mistrzyni paralimpijska w biegach narciarskich 
  • Przewodnicząca: prof. dr hab. Anna Zwierzchowska – Rada Naukowa PkPar, AWF Katowice 

  • PhD Lauren Lieberman, Distinguished Service Professor – Keynote Speaker, SUNY Brockport,  

  • Dr. Javier Pérez-Tejero – President European Federation of Adapted Physical Activity (EUFAPA) 

  • prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski – Keynote Speaker Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 

    Członkowie Rady Naukowej Polskiego Komitetu Paralimpijskiego :

  • prof. dr hab. Bartosz Molik – AWF Warszawa 

  • prof. dr hab. Tomasz Tasiemski – AWF Poznań 

  • dr hab. Jolanta Marszałek, prof. – AWF Warszawa

  • dr hab. Natalia Morgulec-Adamowicz, prof. - AWF Warszawa 

  • dr hab. Ryszard Plinta, prof. – ŚUM Katowice 

  • dr hab. Joanna Sobiecka, prof. – AKF Kraków 

  • dr Beata Pożarowszczyk-Kuczko – AWF Wrocław  

  • dr Jerzy Klimczak – UWM Olsztyn 

  • dr Piotr Marek – IS-PIB Warszawa 

  • dr Michał Starczewski – AWF Warszawa 

  • dr Piotr Urbański – AWF Poznań  

Temat wiodący konferencji: “Od inkluzji na lekcji WF do profesjonalizacji w sporcie osób z niepełnosprawnością“ 

Planowany program konferencji (tworzony): 

  • Sesje z udziałem Keynote Speakers 
  • Sesje ekspercka (4-5 wykładów) 
  • Sesje naukowa (wykłady zaproszone i zgłoszone prace) 
  • Sesja specjalna – „Czy biathlon jest wyzwaniem dla paralimpizmu?” Moderatorzy: prof. dr hab. Aleksandra Żebrowska, prof. dr hab. Zbigniew Waśkiewicz  
  • Sesja plakatowa 
  • Panel dyskusyjny poświęcony opracowaniu rozwiązań systemowych i sposobach realizacji strategii rozwoju sportu osób z niepełnosprawnościami z udziałem ekspertów managementu, władz regionu, naukowców i praktyków. Moderator: prof. dr hab. Grzegorz Juras 

Najlepsze prace prezentowane podczas konferencji zostaną rekomendowane przez Komitet Naukowy do czasopisma Physical Activity Review (https://www.physactiv.eu/) pod redakcją prof. dr hab. Jacka Wąsika 

  • Teoria i metodyka treningu sportowego osób z niepełnosprawnościami 
  • Zdrowotny wymiar aktywności fizycznej adaptowanej i sportu.  
  • Urazy i obrażenia w sporcie osób z niepełnosprawnościami 
  • Nowoczesne technologie i sprzęt zaopatrzenia ortopedycznego a potencjał sportowy osób z niepełnosprawnościami  
  • Odżywianie, suplementacja i farmakoterapia a wspomaganie efektywności treningu sportowego osób z niepełnosprawnościami 
  • Zarządzanie w sporcie osób z niepełnosprawnością – wyzwania i dylematy 
  • Warsztaty dla edukatorów kwalifikacji zawodowej ZSK2 „asystowanie w organizacji wydarzeń sportowych dla osób z niepełnosprawnościami” (Obwieszczenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 4 stycznia 2023).  
  • Warsztaty promujące adaptowaną aktywność fizyczną w szkole (prezentacja projektu „Deficyty nie są ograniczeniem – adaptowana aktywność fizyczna szansą dla każdego ucznia” finansowanego przez Ministra Nauki w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II). 
  • Warsztaty szkoleniowe dla sportowców z zakresu kreowania wizerunku w mediach. 
  • Dwudniowe warsztaty dla edukatorów kwalifikacji zawodowej ZSK PRK2 „asystowanie w organizacji wydarzeń sportowych dla osób z niepełnosprawnościami” (Obwieszczenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 4 stycznia 2023). Warsztaty pozwolą na zdobycie wiedzy dedykowanej nauczycielom akademickim, trenerom, instruktorom potwierdzonej certyfikatem kompetencyjnym (wydanym przez AWF Katowice, PkPar). 

Czas trwania: 2x3 godziny (360 minut) 

Forma zajęć: warsztaty 

Prowadzący: dr Piotr Marek, dr hab. Joanna Sobiecka, dr hab. Natalia Morgulec-Adamowicz 

dr Piotr Marek: Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, adiunkt w Zakładzie Nauk Społecznych. Doświadczony trener oraz ekspert w dziedzinie sportu, były sportowiec – był członek reprezentacji Polski na Zimowych Igrzyskach Paralimpijskich (1998, 2002). Mistrz Polski w narciarstwie alpejskim osób z niepełnosprawnościami. Członek Rady Nauki przy Polskim Komitecie Paralimpijskim jak również Rady ds. Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej przy Ministerstwie Sportu i Turystyki. Od 2025 r. Członek został Komisji ds. Kontaktów ze Środowiskiem Osób z Niepełnosprawnościami przy Komitecie Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN. 

Dr Piotr Marek 
https://orcid.org/0000-0003-4974-9680 
piotr.marek@insp.pl 

dr hab. Joanna Sobiecka: Wydział Rehabilitacji Ruchowej AKF Kraków, profesor uczelni w Zakładzie Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu. Autorka szerokiej aktywności naukowej w zakresie sportu niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem kompleksowych badań poświęconych paralimpizmowi (prekursor w Polsce). Autorka i współautorka ponad 110 recenzowanych prac naukowych w czasopismach indeksowanych o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym oraz trzech monografii. Ekspertka badań naukowych, na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki, dotyczących przebiegu procesu integracji polskich środowisk sportowych (w latach 2015-2017). Członkini Rady Sportu Osób Niepełnosprawnych powołana przez Ministra Sportu i Turystyki (w latach 2016-2020), a aktualnie: Komisji Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego (od 2003 r.), Polskiego Towarzystwa Naukowego Adaptowanej Aktywności Fizycznej (od 2008 r., wiceprzewodnicząca), Rady Naukowej Polskiego Komitetu Paralimpijskiego (od 2022 roku) 

dr hab. Natalia Morgulec-Adamowicz: Wydział Rehabilitacji AWF Warszawa, profesor uczelni w Katedrze Nauczania Ruchu. Współautorka ponad 120 recenzowanych prac naukowych, w tym 40 opublikowanych w czasopismach z IF. Specjalistka w zakresie adaptowanej aktywności fizycznej (European Master Degree in APA), sportu niepełnosprawnych, fizjologii wysiłku osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, aktywności fizycznej osób ze specjalnymi potrzebami. Ekspertka Komisji Europejskiej w ocenie projektów konsorcyjnych w programie ERASMUS SPORT+, Sekretarz PTN-AAF, członkini IFAPA, EUFAPA i KIF, członkini Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN, wyróżniona Fellowship IFAPA (2019). 

  • Edukacja włączająca w wychowaniu fizycznym. Warsztaty pozwolą na zdobycie wiedzy i umiejętności dedykowanych nauczycielom wychowania fizycznego w zakresie prowadzenia inkluzywnej lekcji wf i innych aktywności fizycznych w zróżnicowanych grupach włączając uczniów ze specjalnymi i specyficznymi potrzebami edukacyjnymi. W trakcie warsztatów odbędą się lekcje pokazowe prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego z wieloletnim doświadczeniem z udziałem nauczyciela wspomagającego. Odbędą się pokazy sportów adaptowanych. Nabyte kompetencje potwierdzone zostaną certyfikatem wydanym przez AWF Katowice. 

Czas trwania: 3 godziny (180 minut) 

Forma zajęć: warsztaty praktyczne w hali sportowej 

Prowadzący: dr Barbara Rosołek, 
Współprowadzący warsztaty: mgr Daria Tarnawska, mgr Piotr Szymala, Filip Szymala 

dr Barbara Rosołek: adiunkt AWF Katowice, wykładowca i pracownik badawczy w Instytucie Nauk o Sporcie, realizator i koordynator zadań w projektach “Deficyty nie są ograniczeniem – adaptowana aktywność fizyczna szansą dla każdego ucznia” i “RID Żyj zdrowo”, nauczyciel wychowania fizycznego w przedszkolu. Odbyła staż naukowy w SUNY Brockport USA, uczestniczka staży krótkoterminowych szkoleniowych i dydaktycznych min. Erasmus+ Szkoleniowiec współpracujący Polskim Związkiem Sportu Niepełnosprawnych Start. 

Mgr Daria Tarnawska: nauczycielka wychowania fizycznego ze specjalnością gimnastyka korekcyjna i edukacja dla bezpieczeństwa, oligofrenopedagog, nauczycielka wychowania przedszkolnego i nauczania wczesnoszkolnego, trenerka 2 klasy piłki siatkowej, instruktorka pływania i ćwiczeń siłowych. Obecnie związana zawodowo z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach. 

Marta Kurantowicz – nauczycielka z 7-letnim doświadczeniem w roli nauczyciela współorganizującego proces kształcenia w przedszkolu, szkole podstawowej i liceum. Obecnie związana zawodowo z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach, gdzie wspiera uczniów o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych oraz współpracuje z nauczycielami w tworzeniu środowiska sprzyjającego integracji i rozwojowi każdego ucznia. 

Mgr Piotr Szymala: Prezes Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych START KATOWICE. W latach 2009 do 2018 asystent trenera Kadry Narodowej w Goalball. Od 2019 roku Trener Koordynator Kadry, z którą w 2024 roku zdobył III (mężczyźni) i II miejsce (kobiety) na Mistrzostwach Europy gr. B Lignano Sabbiadoro (Włochy), zapewniając historyczny awans do Dywizji A dwóch kadr narodowych. Dodatkowo dwóch zawodników zostało wyróżnionych tytułami Króla i Wicekróla Strzelców. Obecnie przygotowuje seniorską Kadrę Polski kobiet i mężczyzn do Mistrzostw Europy gr. A w Finlandii, które odbędą się na przełomie września i października br. 

Filip Szymala: asystent trenera Polski w Goalball od 2019 r. Specjalista w zakresie taktyki gry i przepisów boiskowych. 

  • Warsztaty szkoleniowe dla sportowców z zakresu kreowania wizerunku w mediach. Warsztaty pozwolą na zdobycie praktycznej wiedzy i narzędzi umożliwiających świadome budowanie wizerunku sportowców z niepełnosprawnością w przestrzeni medialnej, w tym umiejętności komunikacji z dziennikarzami, tworzenia materiałów informacyjnych oraz korzystania z mediów społecznościowych.  

Czas trwania: 2,5 godziny (150 minut) 

Forma zajęć: warsztaty interaktywne z elementami wykładu, prezentacji multimedialnej, ćwiczeń indywidualnych i grupowych, pracy warsztatowej oraz odgrywania scenek 

Redaktor Ilona Berezowska, dziennikarka, reporterka, korespondentka paralimpijska (m.in..z Rio, Tokio, Paryża), specjalizująca się w tematyce społecznej i sportu osób z niepełnosprawnością. Publikuje w magazynie Integracja i na portalu Niepelnosprawni.pl. Za swoje artykuły dotyczące tematyki wykluczenia społecznego i niepełnosprawności otrzymała główną nagrodę w Konkursie imienia profesor Elżbiety Tarkowskiej (2021 r), wyróżnienie Dziennikarz Bez Barier w Konkursie Lodołamacze (2023 r.) i Złoty Krzyż Zasługi (2024 r.). Z wykształcenia marketingowiec i PRowiec. 

Udział bierny w konferencji (słuchacz, przerwy kawowe, lunch): 200zł/ 50 
Udział czynny w konferencji (prezentacja zgłoszonej pracy (wystąpienie lub poster), certyfikat, przerwy kawowe, lunch): 300 zł / 70 
Udział w warsztatach (dodatkowo płatny): 100zł / 25 

Opłaty należy dokonać: 

Przelew z Polski: 

ING Bank Śląski 
PL 54 1050 1214 1000 0007 0000 7784 
Tytułem: niepełnosprawni Imię Nazwisko (np. Niepełnosprawni Jan Kowalski) 

Przelew z zagranicy: 
ING Bank Śląski 
PL 54 1050 1214 1000 0007 0000 7784 
IBAN INGBPLPW 
Tytułem: disability Name (np. Disability Basia Rosolek) 

(Planowane) wydarzenia towarzyszące: 

  • 14-15 października 2025 - wizyta szkoleniowo – warsztatowa gości zagranicznych w AWF Katowice - Erasmus+ (plan w trakcie tworzenia) 
  • 15 października - Badania kadry Polskiej goalball w Pracowni Oceny Budowy i Postawy Ciała (dr D. Celebańska) - możliwość zapoznania się z protokołami badań w pracowniach INoS 
  • 15 października - otwarte seminarium naukowe na zaproszenie Dyrektor Instytutu Nauk o Sporcie AWF Katowice, prof. dr hab. Ewy Sadowskiej-Krępy z udziałem gości zagranicznych (program w przygotowaniu) 
  • 16 października 2025 – wieczorne poznawanie Katowic  
    • dr Barbara Rosołek 
    • dr hab. Krystyna Gawlik, prof. 
    • dr Diana Celebańska 
    • dr Beata Juras 
    • dr Anna Walaszczyk-Iskra
    • dr Bartłomiej Szade  
    • dr Damian Kania - Pełnomocnik Rektora ds. studentów i pracowników z niepełnosprawnością

    Zespół administrujący: 

    • Piotr Szymala – Prezes START KATOWICE
    • Magdalena Salamon WSSiRN START
    • Anna Chycka 
    • Marcin Warczyk 
    • Oskar Kozikiewicz
    • Magdalena Janecka ERASMUS+
    • Marta Gawełek 
    • Studenci SKN Adaptowanej Aktywności Fizycznej
    • Zespół Wolontariuszy 

    Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
    e-mail: konferencja.niepelnosprawni@awf.katowice.pl

    Formularz zgłoszeniowy w języku polskim dostępny pod linkiem:

    https://forms.office.com/e/H1WEE5zDdj 

    Formularz zgłoszeniowy w języku angielskim dostępny pod linkiem: 

    https://forms.office.com/e/QQx26ks6LM 

    Pliki do pobrania

    Poniżej zamieszczono linki do materiałów filmowych z konferencji:

    1. Konferencja w obiektywie (23:44)
    2. Warsztaty VR (09:14)
    3. Panel dyskusyjny (55:55)
    Pliki do pobrania

    Partnerzy

    katowice.png
    2.png3.pngpion-1.jpg
    rgblogo-metropolia-pelne-fuksja-1000px.jpg6.png

    Ta strona używa cookies
    Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania strony oraz prawidłowego działania wtyczek społecznościowych (Facebook), a ponadto w celu umożliwienia działania narzędzi analitycznych (Matomo). Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na wszystkie wykorzystywanie plików cookies, prosimy o kliknięcie w przycisk „Akceptuję wszystkie”. Jeżeli chcieliby Państwo zmodyfikować działanie plików cookies, prosimy wybranie, na które pliki cookies wyrażają Państwo zgodę przez zaznaczenie odpowiedniego pola poniżej. Ponadto w razie problemów instrukcje zmiany ustawień dla najpopularniejszych przeglądarek oraz szczegółowe informacje na temat działania plików cookies znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności  
    (w części pod nazwą „Pliki cookies”).”

    Zapisano
    Zapisano