2. Tydzień EMNK 2024 - „Tydzień Skarbów”

08.01.2024 EMNK2024

Tematem przewodnim są skarby Ziemi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bez surowców mineralnych nie byłoby większości przedmiotów codziennego użytku. Podczas Tygodnia skarbów zapoznacie się z powszechnymi skałami i minerałami, jak również poznacie te najcenniejsze, wyjątkowe skarby Ziemi, takie jak złoto, diamenty, szmaragdy, a nawet pozaziemskie skały – meteoryty. Zaprezentujemy też te, bez których nie mogłyby istnieć nowoczesne technologie. Pokażemy, jak bogate i różnorodne są skarby Ziemi, a także nauczymy was je rozpoznawać. Będziecie mieli możliwość poznania cech fizycznych minerałów, w tym fascynującej fluorescencji.

Skarby Ziemi to też niezwykły świat skamieniałych zwierząt i roślin, dokumentujących historię rozwoju naszej planety – opowiemy o wykopaliskach i niezwykłych poszukiwaniach. W trakcie Tygodnia skarbów zaprezentujemy również maszyny i urządzenia, dzięki którym można eksploatować surowce. Poznacie też roboty, które rewolucjonizują nasz przemysł i wkraczają do naszego życia codziennego. A na zakończenie odbędzie się Giełda Minerałów i Skamieniałości, na której będzie można zobaczyć kolekcjonerskie wystawy, a także kupić sobie swój własny „skarb”.

Jakich wydarzeń możemy się spodziewać?

1. Warsztaty z rozpoznawania skał i minerałów
  2. Zwiedzanie Muzeum Geologii Złóż
  3. Wykłady i prezentacje, dotyczące m.in. fluorescencji minerałów, meteorytów, skamieniałych szczątków zwierząt, itp.
  4. Pokazy działania maszyn górniczych oraz robotów przemysłowych
  5. Giełda minerałów, skał i skamieniałości.

Kuratorzy tygodnia

mgr inż. Ewa Głuszek – kierowniczka Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. W swojej pracy zajmuje się popularyzacją wiedzy o surowcach mineralnych, kładzie nacisk na wzrost świadomości i edukację z zakresu znaczenia górnictwa w gospodarce krajowej oraz na arenie międzynarodowej. Swoją misję edukacyjną realizuje poprzez liczne prelekcje, projekty, warsztaty i spotkania tematyczne z młodzieżą szkolną i dziećmi.

prof. dr hab. inż. Małgorzata Labus – pracuje na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na procesach geochemicznych zachodzących w środowisku skalnym oraz zastosowaniu analizy termicznej w naukach geologicznych. Jest opiekunką Studenckiego Koła Naukowego Geologów „Silesian”, w ramach którego jest inicjatorką wielu projektów i wydarzeń popularnonaukowych oraz aktywnie uczestniczy w ich organizacji.