Podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania „Programu naukowego dla Śląska”

25.01.2024 Aktualności

24 stycznia br. podczas konferencji prasowej, przy udziale Ministra Nauki Dariusza Wieczorka, wszystkie uczelnie zrzeszone w Konsorcjum Akademickim Katowice – Miasto Nauki podpisały list intencyjny dotyczący współpracy poprzez ustanowienie „Programu naukowego dla Śląska”. Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach reprezentował JM Rektor prof. dr hab. Grzegorz Juras. Podczas wydarzenia omawiano współpracę w ramach EMNK 2024.

1234567.jpg

Sygnatariusze listu intencyjnego oraz minister nauki i prezydent Katowic | fot. Sławomir Rybok, UM Katowice

Europejskie Miasto Nauki – Katowice 2024 to inicjatywa, obok której nie sposób przejść obojętnie. Ten zaszczytny tytuł to efekt współpracy Miasta Katowice i publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki.

Kluczowym celem EMNK 2024 jest rozpoczęcie transformacji regionu poprzez naukę, zapewnienie mieszkańcom nieograniczonego dostępu do wiedzy, jednak nie wszyscy wiemy, że EMNK 2024 to także szansa na rozwój infrastruktury akademickiej, która będzie zgodna z celami zrównoważonego rozwoju regionu, miasta i samych uczelni.

Kierując się inicjatywą Zielonej Strefy Nauki, również my postanowiliśmy zgłosić w ramach EMNK 2024 dwie niezwykle istotne dla naszej Uczelni inicjatywy, tj.:

• AWF PARK - kryjący w swojej nazwie nowoczesny budynek stanowiący wielofunkcyjny obiekt o znaczeniu ponadlokalnym, w którym mieścić się będą: centrum badawczo – rozwojowe Instytutu Nauk o Sporcie AWF Katowice, laboratoria, aule wykładowe, sale konferencyjne, oraz zaplecze noclegowe dla studentów, naukowców i sportowców korzystających z pozostałych obiektów na terenie kampusu – koszt inwestycji 100 milionów zł.

12345.jpg

• Halę Lekkoatletyczną – będącą obiektem o strategicznym znaczeniu dla sportu nie tylko naszej Akademii, ale także całego Regionu. Hala Lekkoatletyczna będzie obiektem całorocznym, który skupi pod swoim dachem wszystkie dyscypliny „Królowej Sportu”. Będzie także obiektem o znaczeniu społecznym, służącym nie tylko sportowcom, ale także mieszkańcom – koszt inwestycji 177 milionów zł.

123456.jpg

Program Naukowy dla Śląska to wieloletni projekt współpracy pomiędzy uczelniami należącymi do Konsorcjum Akademickiego – Katowice miasto Nauki, który zakłada nie tylko finansowanie badań naukowych ukierunkowanych na rozwiązanie najistotniejszych wyzwań transformacji energetycznej, gospodarczej, środowiskowej i społecznej w regionie, ale także wzmocnienie międzynarodowej widzialności uczelni. Będzie on także służył zaangażowaniu partnerów społecznych, biznesowych i samorządowych w realizację projektów badawczych, a także umożliwieniu studentom i doktorantom współpracy z doświadczoną kadrą naukową. Program będzie realizowany przy wsparciu Sieci Badawczej Łukasiewicz.