Sukces Studentów kierunku Fizjoterapia

Uprzejmie informujemy, że w zorganizowanym przez KIF konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu fizjoterapii zostali wyróżnieni absolwenci naszego Wydziału:

I miejsce

Wiktoria KOZIŃSKA (promotor: MICHAŁ KUSZEWSKI), Tytuł pracy: Ocena toru oddychania w kontekście wydolności fizycznej u osób młodych.

Praca napisana w Zakładzie Podstawowych Nauk Biomedycznych i Terapii Tkankowej, podejmuje zagadnienie: Czy mechanika oddychania może wpływać na poziom wydolności fizycznej u młodych, zdrowych osób oraz sprawdzenie wpływu wirusa SARS-CoV-2 na układ oddechowy i wydolność organizmu i ich występowanie w grupie osób przed 30. r. ż.
Procedura: Zmierzono głębokość klatki piersiowej i jamy brzusznej, częstotliwość oddechów, TWOT, przeprowadzono próbę wysiłkową i oceniono tor oddechowy, a następnie porównano otrzymane dane między płciami, osobami niechorującymi i po przebytym COVID-19 oraz osobami aktywnymi fizycznie i niećwiczącymi.
Wnioski: Tor oddychania nie jest bezpośrednio związany z wydolnością fizyczną u osób dorosłych przed 30. rokiem życia. Tor oddychania w spoczynku jest związany z płcią – kobiety częściej oddychają torem górnożebrowym. Osoby oddychające torem przeponowym oddychają rzadziej, a ich pauza kontrolna jest dłuższa niż u oddychających torem górnożebrowym. Osoby po COVID-19 wykazały się niższą wydolnością fizyczną niż osoby niechorujące. TWOT dłuższy u osób niechorujących.

III miejsce

Dariusz KRAWIEC (promotor: MICHAŁ KUSZEWSKI), Tytuł pracy: Anatomia mięśnia strzałkowego trzeciego - badania cadaverowe

Praca napisana w Zakładzie Podstawowych Nauk Biomedycznych i Terapii Tkankowej, podejmuje zagadnienie: anatomii mięśnia strzałkowego trzeciego i dolnego troczka prostowników stawu skokowego, zbadanie częstości występowania mięśnia strzałkowego trzeciego oraz pomiary długości jego ścięgna i brzuśca, a także ukazanie możliwych implikacji klinicznych i akademickich wynikających ze wzajemnego położenia tych struktur i ich zmienności anatomicznej na przykładzie badań cadaverowych przeprowadzonych na zwłokach nieutrwalonych.

Dorota Rabsztyn, Fizjoterapia studia niestacjonarne II°

Promotor: dr Magdalena Stania

Tytuł pracy magisterskiej: Ćwiczenia mięśni dna miednicy w terapii nietrzymania moczu u kobiet - przegląd krytyczny i meta-analiza.

Opis: Celem przeprowadzonego przeglądu krytycznego i meta-analizy była ocena skuteczności terapeutycznej treningu mięśni dna miednicy u kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Jakość metodologiczną zakwalifikowanych randomizowanych badań kontrolnych oceniono za pomocą skali Physiotherapy Evidence Database. Do oceny wielkości efektu wykorzystano miarę efektu: różnicę średnich. Efekt łączny meta-analizy obliczony został dla modelu z efektem zmiennym. Meta-analiza wykazała istotne różnice pomiędzy grupą ćwiczącą mięśnie dna miednicy a grupą kontrolną bez terapii pod względem efektu łącznego dla ciśnienia w pochwie (perineometria), utraty moczu (1-godzinny test podpaskowy) oraz siły mięśni dna miednicy (wg skali Oxfordzkiej).

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy