Tydzień Humoru: 19–25 lutego 2024 r.

19.02.2024 EMNK2024

Tydzień Humoru: 19–25 lutego 2024 r.

Kurator: dr Łukasz Jach, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Producentka: Małgorzata Balewska (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Numer tygodnia: 8

Opis tygodnia

Umiejętność tworzenia i dostrzegania humoru bywa wskazywana jako jedna z właściwości odróżniających ludzi od pozostałych stworzeń zamieszkujących Ziemię, a wspólny śmiech stanowi jeden z najważniejszych mechanizmów budowania więzi społecznych. W trakcie Tygodnia Humoru postaramy się pokazać, co nauka ma do powiedzenia na temat humoru, śmiechu i uśmiechu oraz że sam humor stanowi zarówno temat, jak i motor interesujących badań naukowych, prowadzonych w bardzo różnych perspektywach. Podczas Tygodnia Humoru zajmiemy się zarówno psychologią humoru, jak i jego różnymi, kulturowymi obliczami. Tydzień ten będzie pełen takich wydarzeń, jak wykłady na temat nauki o humorze i humoru w nauce, projekcje filmowe i spotkania z ludźmi pracującymi z humorem na co dzień. Pojawi się również okazja do wejścia w rolę twórcy humoru i sprawdzenia się w rzemiośle rozśmieszania innych.

Jakich wydarzeń możemy się spodziewać?

1. Niepoważna nauka? Nagroda Ig Nobla i jej laureaci. Przedstawienie słynnej nagrody, rozmowa o jej laureatach oraz spotkanie z jednym z nich.
    2. Humor po polsku – klasyka polskiej komedii. Projekcja filmu należącego do klasyki polskiej komedii połączona z prelekcją na temat danego filmu, kontekstu jego powstawania oraz znaczenia dla polskiej kultury.
    3. Komizm na zawołanie – o kulisach humoru improwizowanego.

Kurator tygodnia

dr Łukasz Jach, prof. UŚ – psycholog i socjolog na co dzień związany z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się psychologią ewolucyjną, psychologią humoru i psychologią nauki. Autor licznych publikacji, w tym książek popularnonaukowych „Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje” oraz „Wyobraź to sobie! Psychologiczna opowieść o bujaniu w obłokach”. Uwielbia słuchać dowcipów, a jeszcze bardziej lubi je opowiadać.

Harmonogram Tygodnia Humoru: https://us.edu.pl/tydzien-humoru-w-miescie-nauki-19-25-lutego-2024/