Tydzień nr 14: Tydzień Wirusów

08.04.2024 EMNK2024

Czternastym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Wirusów. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

Tydzień Wirusów to czas, w którym walczymy z rażącym problemem dezinformacji na temat wirusów, znanej jako infodemia. W obliczu rozprzestrzeniających się fake newsów, które przemieszczają się niemalże z prędkością światła oraz narastającego wpływu ruchów antyszczepionkowych, coraz ważniejsze staje się podjęcie działań w zakresie edukacji zdrowotnej. Naszym celem jest promowanie profilaktyki i uświadamianie społeczeństwa o znaczeniu zdrowego stylu życia. Począwszy od właściwego odżywiania, przez kontrolę stresu, aż po szczepienia – chcemy pokazać, jak istotne są te aspekty dla naszego zdrowia.

W trakcie Tygodnia Wirusów odbędą się fascynujące wykłady, a uczestnicy otrzymają możliwość zgłębienia tajemnic mikrobiologii oraz wezmą udział w akcjach promujących szczepienia. Nie zapominamy jednak o zabawie! Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby osób i przekazanie ważnych informacji w atrakcyjny sposób.

W trakcie różnych działań oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych promować będziemy hasło „ZŁOTA 7 – JAK ŻYĆ, BY NIE DAĆ SIĘ WIRUSOM?”.

ZASADA #1: SZCZEP SIĘ!
ZASADA #2: ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ!
ZASADA #3: DBAJ O HIGIENĘ!
ZASADA #4: NIE PAL!
ZASADA #5: OGRANICZ STRES!
ZASADA #6: BĄDŹ AKTYWNY!
ZASADA #7: REGULARNIE SIĘ BADAJ!

Tydzień Wirusów to okazja do zrozumienia, jak możemy chronić siebie i innych przed wpływem wirusów oraz jak podejść do tematu zdrowia w sposób odpowiedzialny i świadomy.

Jakich wydarzeń możemy się spodziewać?

• Konferencja naukowa.
  • Gra terenowa/ścieżka zdrowia – wirusy vs szczepionki.
  • Forum młodych naukowców, międzyuczelniana konferencja „Wirusy w naszym życiu” we współpracy ze Studenckim Towarzystwem Naukowym i IFMSA.
  • Bieg wirtualny pod hasłem „Złota 7- jak żyć, by nie dać się wirusom”.

Harmonogram tygodnia